Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Niemcy - drony niebezpieczne dla samolotów

AFP
Mimo zaotrzenia prawa cišgle zdarza się, że nad niemieckimi lotniskami pojawiajš się drony zagrażajšce samolotom.

Niemiecki Urzšd Bezpieczeństwa Lotniczego (DFS) ostrzega przed prywatnymi dronami, które latajšc w pobliżu lotnisk zagrażajš ruchowi lotniczemu. W rozmowie z agencjš DPA rzeczniczka DFS Ute Otterbein stwierdziła, że w zeszłym roku zarejestrowano 70 przypadków przelotów dronów nad niemieckimi lotniskami, z tego 18 znalazło się na drodze samolotów pasażerskich. Zagrażajšce ruchowi lotniczemu drony zarejestrowano nad lotniskami w Berlinie, Frankfurcie nad Menem, Hamburgu i Duesseldorfie.

W Niemczech jest milion prywatnych dronów. Pomimo wprowadzenia w paŸdzierniku zeszłego roku nowych przepisów regulujšcych korzystanie z nich, nadal zdarza się, że wlatujš one w miejsca zakazane i zagrażajš ruchowi lotniczemu.

Zdaniem Otterbein właœciciele dronów nie znajš prawa. - Właœciciele tych urzšdzeń nie majš œwiadomoœci, jak groŸne mogš być drony, gdy znajdš się w niewłaœciwym miejscu - dodała.

W 2016 roku na lotnisku w Monachium prawie doszło do zderzenia "quadrocoptera" z lšdujšcym samolotem Lufthansy. Od paŸdziernika 2017 roku wszystkie większe drony muszš być oznakowane. Te największe za każdym razem potrzebujš wydania zgody na start. Ponadto pilot maszyny ważšcej ponad 2 kilogramy musi mieć certyfikat potwierdzajšcy przeszkolenie. Drony mogš w Niemczech wzlatywać maksymalnie do 100 metrów i nie mogš latać w miejscach szczególnych, na przykład na lotniskach.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL