Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lekkoatletyka

Najbardziej niechciany mistrz świata

AFP
Usain Bolt bez złota na 100 m. Przegrał z Justinem Gatlinem i Christianem Colemanem. Stadion w Londynie i tak wykrzyczał tylko jedno nazwisko. Polscy dyskobole bez medali.

Korespondencja z Londynu

To będzie historia do opowiadana po latach. Mistrzem œwiata został skruszony sprinter z dyskwalifikacjš dopingowš w życiorysie (a nawet dwiema), ale kibice brytyjscy fetowali wyłšcznie bršzowego medalistę – legendę sprintu Usaina Bolta. Złotemu zostały gwizdy i buczenie, na srebnego nikt nie zwrócił uwagi.

Stanęli w blokach startowych. Bolt na torze nr 3, Coleman na torze nr 4, Akani Simbine z RPA na pištym, Yohan Blake, kolega Usaina na kolejnym, tradycyjnie wybuczany Justin Gatlin na siódmym. Wbrew pozorom, reakcja startowa Bolta była dobra, problemy pojawiły się podczas kilku poczštkowych kroków. Rywale zrobili je znacznie szybciej.

Gatlin zyskał sporš przewagę, nadzieja stadionu, że rekordzista œwiata wszystko odrobi, że poprzednie doœć przeciętne starty były tylko kamuflażem, okazały się płonne. Nie odrobił, nie był Błyskawicš, jak dawniej. Był tym, który jest już zmęczony. Rozpędu długich nóg wystarczyło ledwie na trzecie miejsce, w czasie jak na normy Boltowe skromnym – 9,95. Gatlin miał 9,92, młody Coleman – 9,94.

Po biegu jedni zamarli, drudzy krzyczeli, ponad 50 tysięcy ludzi nie wiedziało przez chwilę kto wygrał, albo raczej nie dopuszczało do siebie, że nie wygrał ten, co powinien. Szum niepewnoœci był ogromny i z chwilš podania na tablicy œwietlnej nazwiska mistrza – zamienił się w potężne buczenie. Potem skandowanie: Usain Bolt! Usain Bolt! Usain Bolt!

Finał sprintu był niezwykły, ale wczeœniej też było na co patrzeć, choć przyznajmy, konkurs rzutu dyskiem nie wytworzył nawet ułamka tego napięcia, co bieg na 100 m. Wygrał Andrius Gudzius z Litwy, rzucił 69,21 m, wyprzedził tylko o 2 cm lidera list œwiatowych Szweda Daniela Stahla i o ponad metr Amerykanina Masona Finleya. Piotr Małachowski był pišty (65,24), Robert Urbanek siódmy (64,15). Polaków rozdzielił Niemiec Robert Harting, z którym serdecznie się uœciskali po konkursie.

Rozstrzygnięcie przyszło już w drugiej serii, teraz to raczej norma, by poczštek rywalizacji był mocny. Najlepiej zaczšł Finley – 68,03 w pierwszej próbie dało mu rekord życiowy i prowadzenie, ale zaledwie na kilka minut. Najpierw przebił go Szwed, za chwilę Litwin i mocniejszych od nich już nie było do końca.

Polacy mniej więcej w tegorocznej normie, rzucali równo, ale – jak mówiš skoczkowie narciarscy – bez błysku. Małachowski stwierdził, że pište miejsce przyjšłby z radoœciš, gdyby wyzwolił w konkursie więcej bojowoœci. Nie wyzwolił, nogi nie kręciły się dostatecznie szybko, wynik powyżej 65 m, to obecny standard dwukrotnego wicemistrza olimpijskiego. Urbanek też przesadnie nie narzekał, w końcu awans na MŒ zdobył względnie póŸno, miejsce w tzw. wšskim finale jest, ale jak już się kiedyœ stało na podium, to powtórka na pewno się marzy.

Gdy walczyli dyskobole, Angelika Cichocka wbiegła do finału na dystansie 1500 m. Pobiegła w półfinale bardzo mšdrze, pilnowała liderek, włšczyła przyspieszenie w idealnej chwili, by zajšć czwarte miejsce, dajšce awans bez stresu oczekiwania na czasy drugiej grupy.

Ten bieg wygrała mistrzyni olimpijska Faith Kipyegon (finałowe okršżenie przebiegła w 62 sekundy), Polkę (4.03,96) wyprzedziły jeszcze Laura Muir i wcišż nieco tajemnicza Caster Semenya (niektórzy wcišż sšdzš, że zdobędzie złoto na obu œrednich dystansach), ale różnice były niewielkie. Omal nie odpadła bronišca złota z Pekinu Genzebe Dibaba, czas miała jednak wystarczajšco dobry, by awansować.

Sofia Ennaoui w drugiej serii pólfinałow na 1500 m była pišta (4.05,80), walczyła dzielnie, zabrakło 0,05 s, zapewne straciła je w chwilach zrywów w pierwszej częœci biegu. Finał z Cichockš odbędzie się poniedziałek o 22.50 czasu polskiego.

Startowały siedmioboistki (po trzech konkurencjach prowadzi Niemka Carolin Schaefer), skakali w dal skoczkowie, zwyciężył Luvo Manyonga z RPA – 8,48, na czwartej pozycji pojawił się Aleksander Mienkow z Rosji, który w oficjalnych dokumentach występuje jako ANA – Authorised Neutral Athlete. Znany z wielu aren kolejny afrykański mecz Etiopia – Kenia na dystansie 10 000 m stoczyły biegaczki. Wygrała Etiopa: złoto dla Almaz Ayany, srebro dla Tirunesh Dibaby.

Wszyscy czekali jednak na finał 100 m, którego wynik przesšdził, że mistrzostwa majš nowš narrację: Usain Bolt jest ponad porażkš. W zasadzie wygrywa, nawet gdy przegrywa. Ta zabawa zaczęła się tak naprawdę parę godzin wczeœniej, gdy w trzecim półfinale po słabym starcie – mistrz z Jamajki dopiero od połowy dystansu zaczšł doganiać prowadzšcego Colemana. Jak miał do niego metr, zaczšł z uwagš przyglšdać się rywalowi. Patrzył, patrzył, aż rywal też spojrzał w prawo i dojrzał lekki uœmiech Bolta. Wtedy jeszcze wierzono, że to tylko maskowanie siły.

Tuż przed finałem stumetrówki atmosferę podgrzał w stary sposób pewien brytyjski widz, który wbiegł na murawę stadionu ubrany tylko w buty sportowe. Stadion oczywiœcie zauważył golasa, lecz służby wykonały swoje zadanie w kilkanaœcie sekund i było po rozrywce.

Stadion eksplodował na finałowe wejœcie rekordzisty œwiata na bieżnię, następnie eksplodował w czasie biegu i na długie zejœcie po finale. Gatlin zepsuł wielu ludziom œwięto, ale i tak hołd dla Bolta był ogromny. Kibice bili brawo, krzyczeli, nie chcieli dać mu zejœć, chcieli jasnego odróżnienia dobra od zła, chcieli mitu, podział symbolizowany przez postacie Bolta i Gatlina musi przecież trwać.

Usain zrobił co miał zrobić: wyœciskał zwycięzcę, uœmiechał się do œwiata, dziękował, robił błyskawicę, machał dwiema flagami: Jamajki i Wielkiej Brytania, odbył rundę honorowš. Gatlin w tym czasie poszedł już do amerykańskiej telewizji. Nie chciał słyszeć tego zgiełku, wie, że jest i będzie przez lata najbardziej niechcianym mistrzem œwiata. Klękanie przez Boltem też mu nie pomoże.

Na kolejne takie emocje trzeba poczekać do soboty 12 sierpnia. O 11.55 ruszš eliminacje sztafet 4x100 m, o 22.50 zaplanowano finał. Już ostatni finał z legendš.

> Podium i okolice:

Rzut dyskiem mężczyzn: 1. A. Gudzius (Litwa) 69,21; 2. D. Stahl (Szwecja) 69,19; 3. M. Finley (USA) 68,03;... 5. P. Małachowski (Polska) 64,24; 7. R. Urbanek (Polska) 64,15.

Skok w dal mężczyzn: 1. L. Manyonga (RPA) 8,48; 2. J. Lawson (USA) 8,44; 3. R. Samaai (RPA) 8,32.

10 000 m kobiet: 1. A. Ayana (Etiopia) 30.16,32; 2. T. Dibaba (Etiopia) 31.02,69; 3. A. Jebet Tirop (Kenia) 31.03,50.

100 m mężczyzn: 1. J. Gatlin (USA) 9,92; 2. C. Coleman (USA) 9,94; 3. U. Bolt (Jamajka) 9,95.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL