Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lekkoatletyka

Paniczna ucieczka Rosjan przed kontrolš antydopingowš

Finał biegu na 60 m w Irkucku: więcje pustych torów niż zawodniczek
www.youtube.com
36 rosyjskich lekkoatletów zniknęło z halowych mistrzostw Syberii w Irkucku.

Zawody odbywały się 13-14 stycznia. Wszystko odbywało się zgodnie z planem, gdy nagle w hali rozeszła się wieœć, że na mistrzostwa przyjechała niezapowiedziana kontrola antydopingowa z RUSADA (rosyjskiej agencji antydopingowej).

Na start nie wyszło 36 zawodników: 11 dorosłych, czterech juniorów do 23 lat, 14 juniorów do 20 lat i siedem juniorek do 18 lat. Częœć poinformowała, że nagle zachorowała, wszyscy postarali się jak najszybciej opuœcić zagrożone miejsce.

Wœród tych, którzy wyparowali z hali znalazła się m.in. znana już biegaczka Natalia Aristarchowa. „Pod koniec grudnia na uniwersjadzie Kraju Krasnojarskiego przebiegła 3000 metrów w fantastycznym czasie 9.06,1. W Irkucku oczekiwano podobnego widowiska" – stwierdził rozczarowany portal championat.com.

Według informacji z Irkucka, czeœć zawodników zdecydowała się jednak startować, ale za to starała się nie finiszować lub zmarnowała wszystkie próby (np. skoków w dal lub wzwyż). „Można tylko zachwycać się ich męstwem: teoretycznie mogli wpaœć w ręce strasznych kontrolerów, ale postanowili zaryzykować. Ale sport to jak wiadomo przezwyciężanie przeszkód" – zgryŸliwie podsumował championat.com.

Dziennikarze przypominajš, że podobna sytuacja miała miejsce rok temu w Orenburgu, podczas zimowych zawodów organizowanych przez Rosyjskš Federację Lekkiej Atletyki. Na wiadomoœć o przybyciu kontrolerów, ponad połowa zgłoszonych wtedy zawodników nie wyszła na start i uciekła z hali.

Tymczasem w rosyjskich mediach trwa kampanii dyskredytacji Œwiatowej Agencji Antydopingowej (WADA), którš Moskwa oskarża o współpracę z ... CIA. „Zachodni spisek" ma być jedynš przyczynš kłopotów rosyjskich sportsmenów.

Działalnoœć samej rosyjskiej agencji – której kontrolerzy tak wystraszyli zawodników w Irkucku – została w 2015 roku zawieszona przez Œwiatowa Agencję Antydopingowš (WADA): z powodu wykrycia masowych naruszeń. Pod koniec ubiegłego roku WADA odmówiła przywrócenia RUSADA wszystkich praw, gdyż Rosjanie konsekwentnie odmawiajš dostępu zewnętrznym kontrolerom do próbek zdeponowanych w moskiewskim laboratorium antydopingowym.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL