Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lekkoatletyka

WADA: 30 proc. lekkoatletów bioršcych udział w MŚ 2011 przyznało się do stosowania zabronionych środków

fotolia.com
Ponad trzydzieœci procent lekkoatletów, którzy w 2011 roku startowali w mistrzostwach œwiata w koreańskim Daegu, przyznało, że wczeœniej stosowało zabronione œrodki - wynika z raportu ujawnionego przez Œwiatowš Agencję Antydopingowš (WADA).

Jeszcze gorsze rezultaty uzyskano podczas badań sportowców uczestniczšcych w 2011 roku w igrzyskach PanArabskich w Katarze. Tam ponad 45 procent zawodników potwierdziło w anonimowych ankietach, że miało kontakt z niedozwolonymi substancjami.

Raport oparto na badaniach, jakie zostały przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu w niemieckiej Tybindze i Harvard Medical School przed i w trakcie obu wielkich imprez sportowych. W sumie wzięło w nich udział 2167 sportowców.

- Raport ujawnia, że biologiczne testy krwi i moczu ujawniajš jedynie ułamki przypadków dopingowych - przyznał Harrison Pope, profesor Harvard Medical School.

Naukowiec potwierdził, że obecnie wszystkie komisje antydopingowe majš bardzo poważne problemy z testami antynarkotykowymi. W Daegu pozytywny wynik dało tylko 0,5 procenta badań, w Katarze 3,9.

Jak wynika z raportu, wykrywalnoœć testów narkotykowych jest tak mała, gdyż "sportowcy znaleŸli liczne sposoby, aby nie dać się złapać w ich trakcie".

Wyniki badań zostały opublikowane z szeœcioletnim opóŸnieniem, gdyż tak długo trwały spory między autorami a Œwiatowš Agencjš Antydopingowš (WADA) i Międzynarodowym Stowarzyszeniem Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) o zasadnoœć ich ujawnienia.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL