Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lekkoatletyka

Kamila Lićwinko bršzowš medalistkš mistrzostw świata w skoku wzwyż

AFP
Kamila Lićwinko (Podlasie Białystok) zdobyła w Londynie bršzowy medal lekkoatletycznych mistrzostw œwiata w skoku wzwyż wynikiem 1,99. Tytuł rezultatem 2,03 obroniła Rosjanka startujšca pod neutralnš flagš Maria Lasickiene (panieńskie Kuczina).

Srebro przypadło Julii Lewczenko, która pokonała poprzeczkę na wysokoœci 2,01, co jest rekordem życiowym Ukrainki.

24-letnia Lasickiene, która jedynie w pierwszej próbie stršciła poprzeczkę na 1,99, trzykrotnie atakowała 2,08, ale nie udało jej się pokonać wysokoœci gorszej o centymetr od rekordu œwiata Bułgarki Stefki Kostadinowej z 1987 roku.

Polka rozpoczęła konkurs od dwóch czystych skoków (1,84 i 1,88), jednak na kolejnych wysokoœciach miała problemy. W drugich próbach zaliczyła 1,92 i 1,95. Kluczowa dla losów konkursu okazała się wysokoœć 1,97. Bez problemów pokonały jš prowadzšce Rosjanka i Ukrainka, a zawodniczka Podlasia Białystok - dopiero w trzecim skoku. Jednak jej rywalki i kandydatki do medalu Niemka Marie-Laurence Jungfleisch oraz Brytyjki Katarina Johnson-Thompson i Morgan Lake stršciły trzy razy.

Lićwinko, pewna już medalu, zadziwiła Lasickiene i Lewczenko na wysokoœci 1,99, którš pokonała w pierwszej próbie. To jej najlepszy wynik w sezonie. Ukrainka też nie miała kłopotów na 1,99. Niespodziewanie stršciła poprzeczkę Lasickiene i przeniosła kolejna próbę na 2,01. Tę wysokoœć pokonała w pierwszym skoku, podobnie jak 2,03.

Ani Polce, halowej mistrzyni œwiata z Sopotu z 2014 roku, ani 19-letniej Ukraince, która w 2016 w Bydgoszczy zdobyła bršzowy medal mistrzostw œwiata do lat 20, nie udało się rozprawić z wysokoœciš powyżej dwóch metrów.

Największš niespodziankš było odpadnięcie mistrzyni olimpijskiej z Rio de Janeiro Hiszpanki Ruth Beitii już na wysokoœci 1,92.

"Po eliminacjach byłam dobrze nastawiona, ale to nie był łatwy konkurs. Powiedziałam sobie przed nim, że co by się nie działo to będę walczyć o medal do ostatniej kropli krwi. Jestem szczęœliwa. Rekord sezonu wyrównany, rekord stadionu, no i bršz. Nareszcie, po tylu latach. Wiedziałam, że nie mogę się poddać, bo tak ciężko pracowałam na ten medal i jestem w dobrej dyspozycji" - mówiła w wywiadzie TVP Lićwinko.

 

Po dziewięciu dniach rywalizacji, która zakończy się w niedzielę, biało-czerwoni majš w dorobku siedem medali: dwa złote w rzucie młotem Anity Włodarczyk i Pawła Fajdka, dwa srebrne Adama Kszczota w biegu na 800 m i Piotra Liska w skoku o tyczce oraz trzy bršzowe: Malwiny Kopron i Wojciecha Nowickiego w rzucie młotem oraz Kamili Lićwinko w skoku wzwyż.

Medalistki skoku wzwyż kobiet:

1. Maria Lasickiene (Rosja pod neutralnš flagš) 2,03
2. Julia Lewczenko (Ukraina)           2,01
3. Kmaila Lićwinko (Polska)           1,99 
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL