Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lekarze i pielęgniarki

MZ: prace nad upaństwowieniem systemu ratownictwa medycznego trwajš

Fotorzepa, Dariusz Gorajski
Prace nad upaństwowieniem systemu ratownictwa medycznego trwajš, a propozycje wzrostu nakładów na ratownictwo "zostanš przeanalizowane" - zapewnił w pištek resort zdrowia. Upaństwowienia systemu i podwyżek domagajš się ratownicy zrzeszeni w oœmiu zwišzkach zawodowych.

W czwartek z ratownikami spotkał się wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Dzień wczeœniej Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych (zrzeszajšcy osiem zwišzków zawodowych ratowników) skierował pismo do premier Beaty Szydło, w którym domagał się podwyżek, likwidacji prywatnego ratownictwa i przyspieszenia prac nad tzw. dużš nowelizacjš ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM). Ratownicy zapowiadajš, że "brak realizacji zgłaszanych postulatów może doprowadzić w najbliższym czasie do eskalacji protestu, a jego forma ulegnie radykalnej zmianie".

"Dzisiejsze zarobki ratowników medycznych, bioršc pod uwagę charakter wykonywanej pracy i ogromnš odpowiedzialnoœć z niš zwišzanš, sš na uršgajšco niskim poziomie" - uważajš ratownicy. Przekonujš, że aby utrzymać rodziny, muszš pracować na dwa lub więcej etatów. Szacujš, że w ramach umów cywilnoprawnych pracujš po 400-600 godzin miesięcznie.

Zwišzkowcy domagajš się utworzenia państwowej służby ratownictwa medycznego już od poczštku przyszłego roku. "Zmienione zapisy w projekcie obecnie procedowanej tzw. małej nowelizacji ustawy o PRM mówišce o możliwoœci funkcjonowania +prywatnych+ dysponentów ratownictwa medycznego do 2021 r. zadajš kłam obietnicy upaństwowienia ratownictwa medycznego przez Pani Rzšd" - wskazujš ratownicy w piœmie do premier.

Zgodnie z projektem ustawy wprowadzajšcej sieć szpitali umowy na œwiadczenia z zakresu ratownictwa medycznego będš mogły być przedłużane do 30 czerwca 2018 r.

Na poczštku tygodnia rzecznik rzšdu Rafał Bochenek zapewniał, że rzšd dšży do tego, by upaństwowić ratownictwo. Również Ministerstwo Zdrowia wielokrotnie wskazywało, że państwo musi zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne obywateli w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, a wolna konkurencja w kontraktowaniu œwiadczeń ratowniczych niesie ryzyko.

W czwartek z ratownikami spotkał się wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz. Jak poinformował PAP resort zdrowia, Tombarkiewicz zapewnił, że prace nad upaństwowieniem systemu PRM trwajš i resort nie wycofuje się z zapowiedzi wprowadzenia obowišzku zatrudniania personelu zespołów ratownictwa medycznego na etat (zespoły te majš majš być obowišzkowo trzyosobowe; w tej chwili mogš być dwu- lub trzyosobowe).

Wiceminister zapewnił też, że "przedstawione przez zebranych propozycje wzrostu nakładów na funkcjonowanie systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne zostanš przeanalizowane".

Przeciwni upaństwowieniu systemu PRM sš natomiast np. ratownicy medyczni zatrudnieni w Falck Medycyna (wg danych MZ udział tej firmy w rynku prywatnych dysponentów zespołów ratownictwa medycznego obejmuje około 54 proc. zakontraktowanych zespołów). Ratownicy z tej firmy na poczštku roku złożyli w kancelarii premiera petycję, w której wyrażali opinię, że prywatne firmy sš tak samo skuteczne jak podmioty publiczne.

Wskazywali oni, że w efekcie planowanych zmian kilkanaœcie podmiotów prywatnych zostanie wykluczonych z branży ratownictwa medycznego. W ich opinii, w przypadku Falck Medycyna może to oznaczać pozbawienie pracy ok. 3,5 tys. osób.

Resort pracuje także nad tzw. małš nowelizacjš ustawy o PRM. Dotyczy ona dyspozytorni medycznych, dyspozytorów medycznych oraz przejęcia przez ministra zdrowia zadania utrzymania Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (dotychczas było to zadanie MSWiA). We wtorek w rozmowie z dziennikarzami Tombarkiewicz zapowiadał, że projekt ten w cišgu dwóch tygodni zostanie skierowany na Stały Komitet Rady Ministrów.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL