Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kukiz'15

Kukiz: Zobaczymy jak prezydent zachowa się w sprawie zmian w sšdownictwie

Stanisław Tyszka i Paweł Kukiz
PAP/Radek Pietruszka
Rozmawialiœmy z prezydentem Andrzejem Dudš na temat ustaw dotyczšcych sšdów powszechnych, KRS oraz projektu o SN; te regulacje grożš upartyjnieniem wymiaru sprawiedliwoœci; zobaczymy jak się zachowa pan prezydent - mówili politycy Kukiz'15 Paweł Kukiz i wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

Poniedziałkowe spotkanie polityków Kukiz'15 z prezydentem trwało ponad godzinę.

"Jeœli chodzi o Krajowš Radę Sšdownictwa, przedstawiliœmy naszš opinię - podobnie jak przy wyborze sędziów Trybunału Konstytucyjnego uważamy, że niedopuszczalne jest, by jedna opcja polityczna wskazywała sędziów, czy to do TK, czy do KRS-u" - podkreœlił na konferencji prasowej w Sejmie Kukiz.

W jego ocenie, obecna ustawa o KRS jest napisana w taki sposób, że "w przypadku utraty władzy przez Prawo i Sprawiedliwoœć, Platforma Obywatelska ma gotowš ustawę do jeszcze większego upartyjnienia, jeszcze większego uzależnienia sšdów od partii politycznych".

Na pytanie czy prezydent podzielił wštpliwoœci Kukiz'15, dotyczšce zmian w sšdownictwie Kukiz odparł: "jestem zwolennikiem tego powiedzenia: +po czynach ich poznacie+. I zobaczymy jak się zachowa pan prezydent".

Zdaniem Tyszki, obecnie procedowane ustawy niosš ze sobš zagrożenie upartyjnienia wymiaru sprawiedliwoœci. "A Polska i Polacy nie mogš sobie pozwolić na to, żeby co cztery lata była rewolucja kadrowa w wymiarze sprawiedliwoœci, polegajšca na jeszcze dalszym podporzšdkowaniu partiom politycznym" - dodał.

Przypomniał, że prezydent ma trzy możliwoœci: może podpisać te ustawy, może je odesłać do Trybunału Konstytucyjnego i może je zawetować. "I to wiemy z oficjalnych wypowiedzi rzecznika pana prezydenta, że wszystkie trzy opcje nadal sš możliwe" - podkreœlił.

Liderzy Kukiz'15 pytani byli też dlaczego nie zdecydowali się na udział we wspólnej inicjatywie partii opozycyjnych, które w poniedziałek - na zaproszenie Nowoczesnej - spotkały się w Sejmie. W spotkaniu klubów opozycyjnych uczestniczyli przedstawiciele: PO, PSL oraz UED. W spotkaniu udział nie wzišł żaden polityk Kukiz'15.

"Z kim ja mam działać? Mam działać z tymi ludŸmi, którzy przez osiem lat umacniali partiokrację, a w tej chwili nagle się budzš, że umocnili jš tak mocno, że nie majš nic do powiedzenia" - odparł Kukiz. "Złamali wszystkie obietnice wyborcze. Wyrzucili 750 tysięcy podpisów (...) pod zmianš ordynacji wyborczej, wyrzucili do kosza i ja mam z nimi współpracować?" - dodał.

W ostatnim czasie uchwalone zostały nowele ustaw o Krajowej Radzie Sšdownictwa oraz Prawo o ustroju sšdów powszechnych. Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będšcych sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziœ wybierajš ich œrodowiska sędziowskie. Nowela o usp zmienia m.in. zasady powoływania i odwoływania prezesów sšdów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwoœci oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

W œrodę wieczorem na stronach Sejmu został opublikowany projekt PiS dotyczšcy Sšdu Najwyższego, który przewiduje m. in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku "z wyjštkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwoœci".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL