Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kukiz'15

Kornel Morawiecki: Opór dawnego układu jest przepotężny

Kornel Morawiecki
Fotorzepa, Rafał Guz
- Cała taktyka PiS jest wadliwa, bo każš nam często głosować w nocy. Jednak potępianie wszystkich zachowań PiS, tylko żeby się od niego odróżniać, nie wydaje mi się sensowne - mówi "Rzeczpospolitej" założyciel i lider Solidarnoœci Walczšcej, marszałek senior i poseł ruchu Kukiz'15 Kornel Morawiecki.

Sympatyzuje pan z PiS.

Jeżeli można mówić, że sympatyzuję, to oczywiœcie, mam przecież syna w rzšdzie. Poza tym uważam, ze zmiany, które proponuje PiS sš lepsze, niż to co było za rzšdów Platformy Obywatelskiej.

Paweł Kukiz ostatnio coraz częœciej krytykuje Prawo i Sprawiedliwoœć. Podkreœlił pan, że ma syna w rzšdzie, z drugiej strony jest pan posłem ruchu Kukiz’15. Jak pan się odnajduje w tej sytuacji?

W swoim gronie jesteœmy wolni w opiniach. W pewnych kwestiach zgadzam się z Pawłem, w innych nie. W mojej opinii on częœciej zmienia zdanie niż ja. Takie jest jego prawo, jest liderem ruchu. W trakcie głosowania za zmianš ustawy o mediach razem głosowaliœmy tak samo jak PiS, w innych inaczej. Ja pozytywniej oceniam projekt 500+, on krytycznie na to patrzy. Pod innym kštem, tak żeby nie dać się wchłonšć przez PiS, patrzy na elektorat, ma swoich doradców, swoje kręgi i to rozumiem. W naszym klubie stopień różnorodnoœci jest bardzo duży.

Największy w Sejmie.

Tak, bioršc pod uwagę kluby, które sš aktualnie w Sejmie. Nie należy się dziwić, bo nie jesteœmy wyselekcjonowani przez aparat partyjny, tylko jesteœmy pospolitym ruszeniem. Udało nam się dzięki wysiłkowi Pawła, zaangażowaniu setek czy tysięcy ludzi i tych, którzy na nas głosowali.

Lider ruchu, którego jest pan posłem, zaczšł bardziej krytykować PiS, gdy o kilka godzin zostały przesunięte głosowania. Okazało się, że powodem tej zmiany było wręczenie prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu nagrody przez „Gazetę Polskš”. Pana to nie zdenerwowało?

Nie, to nie ma największego znaczenia, ale cała taktyka PiS jest wadliwa, bo każš nam często głosować w nocy. To może stwarzać wrażenie jakiegoœ spisku, takiej tajemniczej próby opanowania Sejmu. Może byłoby lepiej obradować nawet dzień dłużej, co byłoby lepsze dla psychicznego zdrowia nas wszystkich. Byłoby lepsze także dla ogólnego odbioru przez ludzi, którzy nas oglšdajš. W tš nie najlepszš taktykę, wpisała się też ta kilkugodzinna przerwa, którš Paweł bardzo mocno krytykuje. Też nie jestem zadowolony, że osobiste sukcesy członków innych klubów w parlamencie, warunkujš obrady. Może Paweł ma większš wiedzę ze względu na to, że jest w prezydium Sejmu jako przewodniczšcy klubu i przez to jest bardziej oburzony. Zasadniczo mnie to nie nastawia jakoœ negatywnie do całego PiS. Uważam, że to epizod.

Tuż po tym była druga sytuacja, która wywołała jeszcze większe oburzenie. Chodzi o zapowiedŸ PiS, że szkoła ojca Tadeusza Rydzyka zostanie dofinansowana z budżetu państwa kwotš 20 mln zł. Lider ruchu mówił, że PiS powinien przekazać pienišdze z własnej subwencji.

Nie znam dokładnie szczegółów, ale jestem oburzony, że taka duża formacja robi to tak nieudolnie. Z drugiej strony dochodziły do mnie głosy, że przez ostatnich kilka lat inne siły, rewiry powišzań, były finansowane kosztem szkoły medialnej w Toruniu. Jeżeli okazałoby się prawdš, że to jest próbš wyrównywania szans, to gdyby doszło do głosowania w Sejmie na ten temat, ja bym się wstrzymał. Skoro jednak państwowe uczelnie otrzymujš wsparcie finansowe, według mnie mogš otrzymywać je też prywatne, ale najważniejsze żeby to wszystko odbywało się w sprawiedliwy sposób. Natomiast całej sytuacji ze szkołš ojca Rydzyka nie popieram, bo nawet posłom tego nie wytłumaczono, a co dopiero społeczeństwu. To wszystko odbywa się w niewłaœciwy sposób i jestem zniesmaczony tym całym zamieszaniem.

Dostrzega pan arogancję w postępowaniu nowej władzy?

Arogancji nie widzę. Po prostu sposób, który został obrany jest zły, bo bardzo poruszyli opinię publicznš. W zwišzku z tym, żadnych zysków po ich stronie nie widzę. Martwi mnie ta nieudolnoœć, bo ona dobrze nie wróży.

Jak pan odbiera zmiany, który przeprowadza PiS?

Zmiana w mediach jest konieczna, również w służbie cywilnej. Być może inaczej należało to załatwiać, ale nam teraz łatwo się rozmawia. Pan jest dziennikarzem, ja posłem opozycji i nie ponosimy takiej odpowiedzialnoœci jak PiS. Opór tego dawnego układu jest przepotężny, wylewa się poza granice Polski. Mogš być naruszone czyjeœ potężne interesy, z czego zdaje sobie sprawę tamta strona. W tej sprawie jestem generalnie po stronie PiS, choć taktycznie pewne sprawy mi się nie podobajš. Ja bym inaczej postšpił. Mamy prawo krytykować, ale jeœli ktoœ tu chce jakichœ zmian, a to było główne hasło ruchu, to w tym kierunku idš usiłowania Prawa i Sprawiedliwoœci. Może nie wszystko nam się podoba, nie wszystko musimy poprzeć, powinniœmy też zachować autonomię we własnym elektoracie, w tym się z Pawłem zgadzam. Jednak potępianie wszystkich zachowań PiS, tylko żeby się od niego odróżniać, nie wydaje mi się sensowne.

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL