Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kukiz'15

Kukiz: rzšd chce zadłużać przyszłe pokolenia

PAP/Radek Pietruszka
Rzšd chce kontynuować zadłużanie obecnych i przyszłych pokoleń Polaków - mówił we wtorek w Sejmie przewodniczšcy klubu Kukiz'15 Paweł Kukiz podczas pierwszego czytania projektu budżetu na 2016 r.

Projekt przyszłorocznego budżetu zakłada, że deficyt budżetowy nie przekroczy 54,7 mld zł; wzrost PKB wyniesie 3,8 proc.; œrednioroczna inflacja - 1,7 proc.; a deficyt sektora finansów publicznych spadnie do 2,8 proc. PKB. 

"Na przygotowanie tego budżetu Prawo i Sprawiedliwoœć miało 8 lat. I co Prawo i Sprawiedliwoœć zrobiło? Tak naprawdę skopiowało budżet Platformy, zrobiło kilka drobnych korekt i powiększyło deficyt budżetowy" - stwierdził Kukiz podczas sejmowej debaty. 

"Rzšd chce kontynuować zadłużanie obecnych i przyszłych pokoleń Polaków. Dziœ każde dziecko rodzi się z długiem 82 tys. zł. Tymczasem przedstawiacie budżet z rekordowym (...) deficytem 55 mld (złotych). Jak bardzo jeszcze chcecie zadłużać kolejne pokolenia - nasze dzieci, nasze wnuki?" - pytał przedstawicieli rzšdu przewodniczšcy klubu Kukiz'15. 

Podkreœlał koniecznoœć przyjęcia zasady zrównoważonego budżetu i zakazu zadłużania państwa. Tak jest - mówił - w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii. 

"Przewidujecie wzrost wydatków budżetowych o ponad 30 mld zł. (...) Po co w ogóle chcecie zwiększać wydatki budżetowe. Budżet powinno się zmniejszać (...) po to, by pienišdze pozostały w kieszeniach obywateli" - stwierdził Kukiz.

Pytał ponadto przedstawicieli rzšdu o obietnice z kampanii wyborczej dotyczšce obniżki podatków: VAT, CIT, składki rentowej czy wyższej kwota wolnej od podatku PIT. "Dlaczego zapomnieliœcie o polskich małych przedsiębiorcach? Znowu wzrosnš ZUS-owskie składki. I proszę powiedzieć, czy to jest prawe i sprawiedliwe, żeby drobny przedsiębiorca, zarabiajšcy dwa-trzy tysišce (złotych) miesięcznie płacił po 1100 złotych ZUS-owskich danin" - mówił. 

Założenia w projekcie budżetu na 2016 r. okreœlił jako "skrajnie niegospodarne i rozrzutne". Ocenił, że "koszty biurokracji radykalnie wzrosnš". 

Zwrócił też uwagę, że œrodki budżetowe przeznaczone na Krajowš Radę Sšdownictwa wzrosnš z 15 mln zł do 50 mln zł, na Krajowe Biuro Wyborcze - z 50 mln zł do 90 mln zł, a na Krajowš Radę Radiofonii i Telewizji z 26 do 36 mln zł. 

"Zostawcie pienišdze w kieszeniach obywateli, obniżcie opodatkowanie pracy, opodatkowanie wynagrodzeń Polaków. Polacy najlepiej wiedzš jak wydawać własne pienišdze i z całš pewnoœciš znacznie lepiej niż wy. Amen" - powiedział Kukiz kończšc swoje wystšpienie. 

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL