Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Świšteczny bilans na drogach: 18 osób zginęło, 179 rannych

PAP
18 osób zginęło, a 179 osób zostało rannych w 142 wypadkach - to bilans z pištku i soboty na polskich drogach. Najtragiczniejsza okazała się Wielka Sobota, podczas której zginęło 16 osób.

"Od 2012 roku nie było jeszcze tak tragicznej Wielkiej Soboty" - powiedział w niedzielę PAP Dawid Marciniak z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

W Wielki Pištek doszło z kolei do 63 wypadków, w których życie straciły 2 osoby, a 72 zostały ranne. "To był bardzo dobry wynik, ponieważ dotychczas statystki pokazywały, że Wielki Pištek był najtragiczniejszy z tych dni œwištecznych" - zaznaczył Marciniak.

Policja w pištek i sobotę zatrzymała 510 pijanych kierowców.

Z danych policjantów wynika, że do najtragiczniejszych wypadków dochodzi często na ostatnich kilometrach przed celem podróży.

"Kierowcy, którzy przejechali 100, 200 km, zaczynajš się spieszyć, sš mniej ostrożni, bo chcš jak najszybciej dojechać do celu" - tłumaczyła Iwona Kuc z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji. "Zawsze kierujmy się rozsšdkiem. Lepiej wolniej i dłużej jechać, by te œwięta były spokojne i szczęœliwe dla całej naszej rodziny" - dodała.

Przyczynš wypadków może też być zmęczenie kierowcy; dlatego - jak podkreœlajš funkcjonariusze - kierowca powinien brać to pod uwagę już w momencie, gdy siada za kierownicš.

"Zdarzajš się przypadki zaœnięcie kierowcy nie tylko w nocy, ale też w dzień, w godzinach popołudniowych. Kolejnš takš niebezpiecznš godzinš jest 2, 3 w nocy. Jeœli zazwyczaj nie jeŸdzimy nocš, decydujšc się na to, zakłócamy swój naturalny rytm biologiczny – zaznaczyła Kuc.

Ci, którzy jeżdżš brawurowo powinni też pamiętać, że za przekroczenie prędkoœci o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym traci się prawo jazdy. Obowišzuje też zapis, który daje policji możliwoœć odebrania prawa jazdy za rażšce naruszenie przepisów ruchu drogowego; policja występuje wtedy do sšdu o czasowe odebranie kierowcy prawa jazdy. (PAP)

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL