Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Zybertowicz: relacje prezydent - szef MON sš trudne

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Relacje pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudš a szefem MON Antonim Macierewiczem sš trudne, a na poziomie osobowoœciowym pomiędzy panami nie ma chemii - uważa doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz.

"To sš trudne relacje (pomiędzy prezydentem a ministrem Macierewiczem - PAP), one wišżš się z dwoma elementami. Po pierwsze na poziomie osobowoœciowym nie ma chemii między panami. Po drugie na poziomie konstytucyjnym jest wpisane napięcie. Prezydent jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, ale nie posiada instrumentów, żeby to zwierzchnictwo mogło być realizowane. Instrumenty do zarzšdzania całym resortem posiada minister Macierewicz i jeœli ta konstytucyjna niespójnoœć napotyka na sytuacje, kiedy między dwoma wybitnymi politykami nie ma chemii, to powstajš pola sporów" - powiedział Zybertowicz w niedzielę w programie "Kawa na ławę" w TVN24. 

"Bo co jest kluczowym obszarem tego sporu? Spór o system kierowania i dowodzenia państwem, czyli coœ co jest konstytucyjnie zapisane, ale nie przesšdzone" - dodał.

Zybertowicz stwierdził ponadto, że ostatnie doniesienia dziennika "Fakt" dotyczšce wylotu personelu zabezpieczajšcego wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Kuwejcie to fake news. "Jak przyjrzymy się informacjom dziennika +Fakt+ to one sš prezentowane w taki sposób jakby chodziło o wylot samolotu z prezydentem, a tymczasem problemy techniczne dotyczyły samolotu z misjš przygotowawczš.

Jego zdaniem dziennik "Fakt" sugerował jakby problem techniczny dotyczył samolotu prezydenta. Według Zybertowicza nie ma żadnych wiarygodnych informacji, które wskazywałyby na złš wolę Ministerstwa obrony wobec prezydenta.

"Fakt" opisał w sobotę wydarzenia zwišzane z przygotowaniami do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kuwejcie. "Zabezpieczajšcy wizytę oficerowie BOR nie mogli polecieć, bo MON +nie mogło+ znaleŸć maszyny. A jak już jš znalazło, to w locie rozszczelniły się drzwi" - napisała gazeta.

Według dziennika, 18 grudnia, w poniedziałek, miał odbyć się wylot tzw. grupy przygotowawczej oficerów BOR i pracowników BBN przed wizytš prezydenta w Kuwejcie. Jak podaje gazeta, do wylotu nie doszło z braku sprawnej maszyny. Wylot przeniesiono na następny dzień, już z Poznania, ale - jak pisze "Fakt" - transportowy Hercules został uziemiony "z powodu wycieku paliwa", z kolei oba sprawne samoloty CASA "poleciały z szefem MON do Afganistanu".

Po naprawieniu Herculesa - podaje gazeta - poczštkowo Ministerstwo Obrony Narodowej nie wydawało zgody na wylot. "W końcu nastšpił wylot. Wtedy jednak, na wysokoœci ok. 5000 m, nastšpiło rozszczelnienie drzwi samolotu! Pilot zwišzał je sznurkiem i zawrócił" - czytamy w artykule.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL