Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Na obozie w Suszku wypoczywali harcerze z łódzkich okręgów ZHR

Na obozie w Suszku przebywali harcerze z łódzkich okręgów ZHR, 140 dzieci i 30 opiekunów - poinformował rzecznik Okręgu Pomorskiego ZHR Krzysztof Goliszewski. Obóz został zniszczony przez nawałnicę, dwie osoby nie żyjš, 20 jest rannych. Uruchomiono specjalnš infolinię ws. poszkodowanych na obozie. Szef Zwišzku Harcerstwa Rzeczypospolitej Grzegorz Nowik zarzšdził miesięcznš żałobę we wszystkich jednostkach ZHR.

Był to trzytygodniowy obóz; dzieci miały przebywać na nim do 16 sierpnia. 

Jak mówiła PAP matka jednej z uczestniczek, która kilka dni temu odwiedziła córkę, obóz był usytuowany w leœnej głuszy, do której nawet przed nawałnicš trudno było dojechać. Były ustawione namioty, a harcerze sami wybudowali ich wyposażanie. Rozmówczyni PAP dodała, że jej córka jest bezpieczna, została ewakuowana z obozu.

Rzecznik łódzkiego okręgu ZHR Grzegorz Bielawski poinformował PAP, że harcerze, którzy w nawałnicy nie zostali ranni, zostanš jeszcze w sobotę przewiezieni do Łodzi. Miasto zapewnia, że jest gotowe udzielić ZHR wszelkiej niezbędnej pomocy, np. udostępnić busy do przewiezienia dzieci czy psychologów.

Przewodniczšcy Okręgu Łódzkiego ZHR Adam Kralisz w rozmowie z PAP powiedział, że przyjechał na miejsce zdarzenia w sobotę nad ranem, jak tylko dostał informację o tym, co stało się w Suszku.

"Wczoraj o godzinie 22.50 przeszła nagła nawałnica, bardzo duży wiatr, burza, która praktycznie od razu z miejsca zaczęła wyrywać drzewa (...); tutaj nie ma połowy lasu generalnie, te drzewa zaczęły się przewracać na namioty, została zarzšdzona szybka ewakuacja, ona była w bardzo trudnych warunkach, bo odbywała się pomiędzy spadajšcymi drzewami" - opisywał pištkowe wydarzenia Kralisz. "Teren lasu jest tak bardzo wielki i zniszczony, że tutaj w ogóle jakiekolwiek służby, w tym my, nie mogliœmy w ogóle dotrzeć; do tej pory w zasadzie tylko od jednej strony samochodami terenowymi jest wjazd" - dodał, zaznaczajšc, że skala zniszczeń to kilkadziesišt hektarów.

"Musieliœmy przedzierać się (przez) około między trzy a szeœć kilometrów przez las, zwalone drzewa, to nie jest porównywalne z niczym, to tak, jakby się przez dżunglę amazońskš przedzierać" - opisywał.

"Służby dopiero dotarły nad ranem, ok. godz. 4, najpierw przez jezioro jakimiœ łódkami, a potem dopiero samochodami terenowymi i potem uczestników tutaj zwozili tymi samochodami do punktu zbiorczego" - mówił. Dodał, że pierwsza na miejsca dotarła straż pożarna, potem policja.

Dopytywany o to, w jaki sposób będzie rozwijać się akcja, Kralisz powiedział, że ciężko mu to ocenić. "Prokurator chodzi po lesie, my nie możemy tam w tej chwili wchodzić" - powiedział, dodajšc, że cały dobytek obozowiczów został na miejscu. "Mamy nadzieję, że też będziemy mogli to zabezpieczyć i przy pomocy służb też wydostać i oddać właœcicielom" - powiedział.

Obóz harcerski w Suszku został zniszczony i odcięty od œwiata przez tarasujšce drogi drzewa w nocy z pištku na sobotę w wyniku gwałtownych burz i wiatrów, jakie przeszły nad Pomorzem. Wiadomo, że zginęło dwoje uczestników obozu - to dzieci w wieku 13 i 14 lat. Dzieci te zmarły w wyniku obrażeń doznanych w efekcie nawałnicy: przynajmniej jedno z nich przygniotło drzewo, które upadło na namiot. Około 20 rannych dzieci zostało przewiezionych do szpitala w Chojnicach.

W sumie w całym kraju, z powodu nawałnic, zginęły cztery osoby - wszystkie na Pomorzu, rannych zostało 28 osób. Bez pršdu jest ok. 500 tys. odbiorców, najwięcej w woj. kujawsko-pomorskim.

Uruchomiono specjalnš infolinię 42 664 10 53, pod którš można uzyskać informacje na temat poszkodowanych. Jest apel, aby korzystały z niej tylko osoby najbliższe.

Szef ZHR ogłasza żałobę i pyta, czy można było zapobiec wydarzeniom w Suszku

Po zdarzeniach w Suszku szef Zwišzku Harcerstwa Rzeczypospolitej Grzegorz Nowik zarzšdził miesięcznš żałobę we wszystkich jednostkach ZHR. Stawiamy sobie pytanie – czy mogliœmy uczynić coœ jeszcze, aby tego uniknšć - napisał.

Komunikat i rozkaz hm. Nowika został zamieszczony na stronie internetowej ZHR. 

"Człowiek jest bezradny wobec potęgi i sił natury. Z pokorš stajemy wobec tego faktu w momentach dla nas najboleœniejszych. Stawiamy sobie pytanie – czy mogliœmy uczynić coœ jeszcze, aby tego uniknšć, aby temu zapobiec?" - napisał Nowik.

Rodzinom i najbliższym zmarłych druhen złożył kondolencje. "Składam także, w imieniu Zwišzku Harcerstwa Rzeczypospolitej, kondolencje rodzinom wszystkich ofiar tragicznych nawałnic z ostatnich godzin" - dodał.

Przewodniczšcy ZHR podziękował harcerzom i instruktorkom, którzy odpowiedzieli na wezwanie pomocy i stawili na służbę oraz służbom państwowym za ofiarnš pomoc na miejscu zdarzenia. 

ródło:

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL