Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

William i Catherine: Muzeum Powstania Warszawskiego uosabia ducha i odwagę Polaków

PAP/Paweł Supernak
Wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego jest głębokim i pobudzajšcym do myœlenia doœwiadczeniem. To miejsce uosabia ducha i odwagę Polaków - napisali księżna Catherine i ksišżę William w księdze pamištkowej Muzeum Powstania Warszawskiego.

W poniedziałek brytyjska para ksišżęca Cambridge Kate i William odwiedziła muzeum w towarzystwie prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Wpisujšc się do księgi pamištkowej, ksišżęca para zapewniła o nieprzemijajšcej pamięci o bohaterach, którzy walczyli o wolnoœć i ponieœli ostatecznš ofiarę. "Będziemy pamiętali, William i Catherine" - napisali.

Pary ksišżęcš i prezydenckš przywitali dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oraz wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Przed muzeum zebrało się kilkadziesišt osób, które przyszły powitać i zobaczyć Williama i Kate oraz prezydenta i pierwszš damę.

Jak powiedział Ołdakowski w rozmowie z PAP i Polskim Radiem, pary ksišżęca i prezydencka najpierw zwiedziły Muzeum Powstania Warszawskiego. "Pokazaliœmy poczštki powstania warszawskiego, tłumaczyliœmy wyjštkowoœć losów Polski w II Wojnie Œwiatowej, bo bez wytłumaczenia tego, nie sposób zrozumieć w ogóle losów Polski w XX wieku, bo polska II Wojna Œwiatowa to wojna z dwoma totalitaryzmami - tego ludzie z Zachodu zwykle nie rozumiejš, nie wiedzš" - podkreœlił dyrektor muzeum.

Następnie księżna Kate, ksišżę William i para prezydencka - jak relacjonował Ołdakowski - spotkali się z weteranami polskimi i brytyjskimi II Wojny Œwiatowej, bohaterami powstania warszawskiego oraz tymi, którzy pomagali w powstaniu pod replikš amerykańskiego samolotu Liberator. Maszyna w barwach brytyjskiego RAF, ale oznakowany biało-czerwonš szachownicš i z polskš załogš na pokładzie wspierała bronišcš się Warszawę. "Ksišżę jest cišgle czynnym pilotem i to, że spotkanie odbyło się pod amerykańskim bombowcem w siłach RAF-u, miało wymiar szczególny. Ksišże kilka razy wracał do tego, że ten samolot jest samolotem brytyjskim ze znakiem RAF-u" - dodał Ołdakowski.

Dyrektor muzeum ocenił, że najważniejsze było spotkanie z weteranami i to, że można było w nie "włożyć tyle ciepła i entuzjazmu". "Weterani byli komplementowani jeszcze po wyjœciu z tego spotkania. Para ksišżęca wracała do tych pozytywnych emocji, które miała w czasie tego spotkania. Podziwiali ich siłę, ich zaangażowanie i ich pasję w przekazywaniu historii następnym pokoleniom" - powiedział Ołdakowski.

Jak podało Muzeum Powstania Warszawskiego, ksišżęca para spotkała się z kombatantami: pułkownikiem Edmundem Baranowskim ps. Jur – powstańcem warszawskim batalionów "Miotła" i "Czata 49", członkiem prezydium Zwišzku Powstańców Warszawskich, pułkownikiem Edmundem Brzozowskim – żołnierzem armii generała Władysława Andersa, uczestnikiem bitwy o Monte Cassino, Jerzym Majkowskim ps. Czarny – powstańcem warszawskim batalionu "Gustaw", członkiem Prezydium Zarzšdu Głównego Œwiatowego Zwišzku Żołnierzy Armii Krajowej oraz majorem Marianem Słowińskim – żołnierzem 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.

Major Słowiński powiedział PAP i Polskiemu Radiu, że spotkanie odebrał "wyjštkowo serdecznie". "Naprawdę księżna i ksišżę byli bardzo mili i przyjaŸni. Rozmawiali, dopytywali się o mnie" - dodał. "Księżna odbierała to, (co mówiłem) z otwartymi ustami cieszyła się i radowała. A ksišżę był bardziej zamknięty, ale po oczach było widać, że się bardzo cieszy i jest bardzo zadowolony z tego, co ja mu mówię" - wskazał.

"Najserdeczniej przyjęli mojš wiadomoœć, kiedy powiedziałem im: +kiedy jestem w waszym gronie, kiedy was widzę moi drodzy, to jestem 77 lat młodszy, bo jestem, patrzšc na was w Wielkiej Brytanii albo w Szkocji+" - powiedział.

Zdaniem Ołdakowskiego jest to "dobry moment" dla polskiej historii, dla historii powstania warszawskiego. "W cišgu kilkunastu dni największy polityk œwiata (prezydent USA) Donald Trump buduje całe swoje przemówienie, które jest komentowane w całym œwiecie, opierajšc je o powstanie warszawskie, a dziœ przyszły król Wielkiej Brytanii z żonš ma bardzo dobre spotkanie tu w Muzeum Powstania Warszawskiego z weteranami. Mamy nadzieję, że to będzie też dobry prognostyk na przyszłoœć, że dziœ będzie można łatwiej promować polskš historię za granicš, że dziœ będzie łatwiej opowiadać, o tym co było tak dramatyczne w polskich losach w II Wojnie Œwiatowej" - mówił Ołdakowski.

Para Ksišżęca oraz prezydent z małżonkš oddali też hołd powstańcom warszawskim zapalajšc znicze pod dzwonem "Monter". Na chwilę zatrzymali się też w parku Wolnoœci Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie na Murze Pamięci wypisane sš nazwiska 38 lotników brytyjskich, którzy zginęli lecšc z pomocš dla walczšcej powstańczej stolicy. Sš to lotnicy ze 178 dywizjonu RAF oraz 31 i 34 dywizjonu SAAF.

Trzydniowa wizyta pary ksišżęcej w Polsce jest ich pierwszš w Europie Œrodkowo-Wschodniej i pierwszš poza krajami Wspólnoty Narodów, w której biorš udział ich dzieci, ksišżę George i księżniczka Charlotte.

William i Kate zostali podjęci przez Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim. Para ksišżęca spacerowała po Krakowskim Przedmieœciem witana przez tłumy warszawiaków i turystów.

Po wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego para ksišżęca wzięła udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire. Wieczorem odbędzie się przyjęcie, na którym ksišżę William wygłosi przemówienie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL