Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Łapiński: w 2019 r. wraz z wyborami referendum ws. uchodźców

Fotorzepa, Robert Gardziński
W 2019 roku sš wybory parlamentarne i w tym czasie można też rozstrzygnšć w referendum kwestię uchodŸców; kolejny rzšd, jakikolwiek on będzie, będzie miał z tyłu głowy wynik referendum - powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Łapiński pytany był w radiu Zet dlaczego referendum ws. uchodŸców ma się odbyć dopiero w 2019 r. "Zgodnie z zapowiedziami obecnego rzšdu dzisiaj ten temat (uchodŸców) jest przedstawiany następujšco: My polski rzšd, tak mówi pani premier i ministrowie nie zgodzimy się na przymusowš relokację" - podkreœlił.

Na sugestię, że gdyby referendum odbyło się dzisiaj to polski rzšd zyskałby dodatkowy argument w sporze z Uniš Europejskš, rzecznik prezydenta odparł, że "dzisiaj dodatkowym argumentem sš na przykład sondaże, które jasno pokazujš jak bardzo społeczeństwo tej kwestii się boi" - zaznaczył.

Na uwagę, że obecny rzšd zawsze powtarzał, że opieranie się na sondażach to nie jest dobry pomysł odpowiedział, że "akurat w tej sprawie sondaże sš tak jednoznaczne".

"W 2019 roku sš wybory i w tym czasie można też rozstrzygnšć tę kwestię. Kolejny rzšd, jakikolwiek on będzie, będzie miał z tyłu głowy wynik referendum. Za dwa lata zobaczymy też jaka będzie sytuacja. Dzisiaj rzšd stoi twardo na tym stanowisku i takiego problemu nie ma. Za dwa lata może się rzšd zmienić i wtedy społeczeństwo będzie mogło się wypowiedzieć w tej sprawie" - zaznaczył Łapiński.

We wrzeœniu 2015 roku państwa członkowskie UE zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodŸców z Włoch oraz Gracji. Rzšd Ewy Kopacz zaakceptował unijnš decyzję o podziale uchodŸców, docierajšcych do Europy. Polsce miało przypaœć ponad 6 tys. uchodŸców. Termin na zakończenie relokacji wyznaczono na wrzesień 2017 roku. Dotychczas tylko nieco ponad 18 tys., czyli około 11 proc. ustalonej liczby osób, zostało faktycznie przeniesionych.

Komisja Europejska formalnie wszczęła w œrodę procedurę przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w zwišzku "z niewywišzywaniem się tych państw" z decyzji o relokacji uchodŸców. Rzecznik Komisji Alexander Winterstein ogłosił jednoczeœnie, że Polska ma miesišc na odpowiedŸ na tę decyzję, a nie dwa miesišce, jak to jest zwykle w przypadku procedur o naruszenie prawa.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL