Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Antoni Krauze i Andrzej Krauze z nagrodš im. Lecha Kaczyńskiego

PAP
Prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę w trakcie Kongresu "Polska Wielki Projekt" wręczył reżyserowi Antoniemu Krauze i grafikowi Andrzejowi Krauze nagrodę im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Artyœci wielkiej odwagi - tak o Antonim Krauze i Andrzeju Krauze, nagrodzonych w sobotę Nagrodš im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że wobec Antoniego Krauzego, reżysera filmu "Smoleńsk", ma "dług najwyższej wagi".

Prezes PiS mówił, że nagrodzeni sš artystami wielkiej odwagi. "Wielkiej odwagi, która czemuœ służy, to znaczy służy prawdzie". Ta odwaga - tłumaczył - jest skierowana ku prawdzie.

"Oczywiœcie nie przyniosłaby ona wiele, gdyby nie towarzyszyłoby temu to wszytko, co nazywamy już nie tylko talentem, ale wielkim talentem, co pozwala przenikliwie widzieć rzeczywistoœć, widzieć jš w ten sposób, iż niektórzy dopiero po latach potrafiš jš tak dostrzec i tak opisać" - powiedział Kaczyński.

Dodał, że wobec Antoniego Krauzego ma dług czysto osobisty, "dług najwyższej wagi". "To jest wdzięcznoœć za film, za +Smoleńsk+, za przełamanie tego niebywałego oporu, za to, że się zdecydował i pokazał prawdę, pokazał jš znakomicie, syntetycznie. Pokazał jš w ten sposób, że cały ten zamysł zmierzajšcy ku temu, by prawda zniknęła z naszego życia, by zniknęła pamięć, został (...) zniweczony".

Kongres "Polska Wielki Projekt" przyznaje co roku honorowš Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nad wyborem kandydata do Nagrody obraduje kapituła, powołana pod honorowym patronatem œp. Jadwigi Kaczyńskiej w 2010 r.

W poprzednich latach laureatami nagrody im. L. Kaczyńskiego byli m.in. poeta i pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz, kompozytorzy Wojciech Kilar i Michał Lorenc, reżyser Lech Majewski i rzeŸbiarz i scenograf Jerzy Kalina, a także pisarz Marek Nowakowski.

W skład kapituły wchodzš: Andrzej Gwiazda, Joanna Wnuk-Nazarowa, Zuzanna Kurtyka, Bogusław Nizieński, Jan Olszewski, prof. Zdzisław Krasnodębski oraz laureaci z lat ubiegłych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL