Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

PO i prezydent Legionowa apelujš do PiS o wycofanie projektu ws. metropolii warszawskiej

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski oraz rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec
PAP/Tomasz Gzell
Posłowie PO i prezydent Legionowa Roman Smogorzewski (PO) zaapelowali we wtorek do PiS o wycofanie projektu ustawy ws. metropolii warszawskiej. PO przygotowała też projekt ustawy, która nakazywałaby - w razie tworzenia metropolii - organizację referendów w gminach, które miałaby objšć.

Apel to konsekwencja niedzielnego referendum w Legionowie, w którym wzięło udział 46,72 proc. uprawnionych, co oznacza, że było ono ważne (potrzebna była co najmniej 30-procentowa frekwencja). 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częœciš metropolii warszawskiej.

Referendum było inicjatywš radnych Legionowa; była to reakcja na przygotowany przez posłów PiS projekt ustawy zakładajšcy, że Warszawa stałaby się metropolitalnš jednostkš samorzšdu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin.

"Wycofajcie ten projekt z Sejmu (...) UsišdŸmy do stołu i zastanówmy się jak stworzyć dobrš ustawę aglomeracyjnš, żeby Polakom rzeczywiœcie żyło się lepiej. Dajmy szansę wypowiedzieć się naszym mieszkańcom, bo to jest naprawdę ważna zmiana w ich życiu" - apelował Smogorzewski na wtorkowej konferencji do posłów PiS.

Przekonywał, że można stworzyć dobrš "ustawę aglomeracyjnš" dla Warszawy. Według niego, przynależnoœć do tego typu większej jednostki samorzšdu powinna być jednak dobrowolna i oparta o jasne kryteria. "Musimy też porozmawiać o pienišdzach. Od dwóch miesięcy domagam się od posła (PiS) Jacka Sasina, który mówił, że sš wyliczenia finansowe, żeby pokazał te wyliczenia. I nie ma tych wyliczeń finansowych" - mówił prezydent Legionowa.

Szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki zapowiedział, że w pištek do Sejmu trafi projekt Platformy, który nakazywałby - w razie tworzenia metropolii - przeprowadzenie referendów lokalnych we wszystkich gminach, które miałaby objšć metropolia, w tym w Warszawie.

Według pomysłu Platformy, wypowiedzieć w referendach mogliby się też mieszkańcy tych gmin, których nie objęłaby ewentualna ustawa metropolitalna, ale które przylegajš do granic planowanej metropolii. "Być może oni chcieliby w tym ustroju nowym się znaleŸć i też trzeba dać szanse wysłuchania suwerena" - zaznaczył Halicki.

Zastrzegł jednak, że głosowania nie odbyłyby się w tych gminach, których mieszkańcy zdšżš się już wczeœniej wypowiedzieć na temat przynależnoœci do metropolii. Chodzi np. o Legionowo. Zgodnie z projektem PO, zaplanowane w jednym terminie referenda, miałyby zostać przeprowadzone przed ewentualnym uchwaleniem ustawy metropolitalnej.

Politycy PO wyrażali też oburzenie wypowiedziami polityków PiS na temat legionowskiego referendum, m.in. Jacka Sasina, Joanny Lichockiej i Małgorzaty Gosiewskiej. Gosiewska mówiła w poniedziałek w TVP Info, że mieszkańcy Legionowa "nie wiedzieli nad czym tak naprawdę głosujš". Według niej, referendum to "wyrzucone niepotrzebnie pienišdze".

Lichocka komentujšc w niedzielę na Twitterze doniesienia rzecznika PO Jana Grabca na temat frekwencji w jednym z okręgów w Legionowie, napisała m.in. "zapewne teren obejmujšcy osiedla z byłymi pracownikami Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Feliksa Dzierżyńskiego". (Grabiec odpowiedział na Twitterze: "to akurat dane z dzielnicy, w której mieszka @mblaszczak").

Smogorzewski ocenił, że komentarze te sš obraŸliwe dla mieszkańców jego miasta. "Posłowie PiS obrażajš moich mieszkańców Legionowa, mówišc że nie rozumieli nad czym głosujš, że sš niemšdrzy, mówišc że to głosowali ludzie z osiedla Dzierżyńskiego. Nie było nigdy takiego osiedla w Legionowie. Wypraszamy sobie ten ton" - podkreœlił prezydent Legionowa.

Jego zdaniem, to m.in. taki "obraŸliwy ton" przyczynił się do rezultatu niedzielnego głosowania w Legionowie. Ocenił przy tym, że wynik referendum to wyraz protestu przeciwko "psuciu samorzšdu". "Mieszkańcy zauważyli, że chce się w Polsce zepsuć samorzšd, chce się zabrać im tę lokalnš wolnoœć" - mówił Smogorzewski.

Według niego, wkrótce podobne referendum lokalne w sprawie przyłšczenia do Warszawy ma się odbyć w podwarszawskiej gminie Nieporęt.

Grabiec z kolei wyraził poglšd, że wypowiedzi polityków PiS œwiadczš o ich konsternacji. "Widać wyraŸnie brak koncepcji jak odnieœć się do tego głosu suwerena, który zabrzmiał tak donoœnie i jednoznacznie. Słyszymy głosy, które lekceważš wynik głosowania legionowskiego, które mówiš o tym, że to było nieporozumienie, mieszkańcy nie wiedzieli za czym głosujš" - dodał rzecznik Platformy.

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałoby się metropolitalnš jednostkš samorzšdu terytorialnego, obejmujšcš ponad 30 gmin. Jednš z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składajšca się z 18 dzielnic.

W skład metropolii miałyby wejœć ponadto: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wišzowna, Wieliszew, Wołomin, Zšbki, Zielonka.

W lutym, oprócz rady miasta Legionowa, uchwały w sprawie przeprowadzenia referendów lokalnych, przyjęły też Rada Warszawy i rada miejska w Podkowie Leœnej. Uchwały też zakwestionował jednak wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Poseł Sasin, który prezentował projekt ws metropolii warszawskiej, podkreœlał w ostatnich dniach, że nie toczš się nad nim prace, a przeprowadzane sš konsultacje społeczne. Ogłoszone w ubiegłym tygodniu przez mazowieckich i stołecznych posłów PiS konsultacje majš potrwać do połowy kwietnia. Sasin powiedział niedawno, że wynik konsultacji będzie decydujšcy ws projektu dot. metropolii warszawskiej.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL