Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Ratusz po raz kolejny apeluje o wycofanie projektu ws. metropolii warszawskiej

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Stołeczny ratusz ponownie zaapelował do PiS o wycofanie z Sejmu projektu ws. metropolii warszawskiej. Władze Warszawy podkreœlajš, że projekt niweczy samorzšdnoœć lokalnš; oczekujš też na rzšdowy projekt w tej sprawie.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonywała na wtorkowej konferencji w ratuszu, że "samorzšdnoœć lokalna jest zniweczona przez projekt ustawy o metropolii warszawskiej". Jej zdaniem nowe przepisy to "akcja odgórna i scentralizowana", która - jak wskazała - "unicestwia" całš reformę samorzšdowš na obszarze Mazowsza.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski wzywał, by zaprzestać prac nad projektem. "Apelujemy, ta ustawa nie ma nic wspólnego z metropoliš, te konsultacje nie majš nic wspólnego z konsultacjami. Czas skończyć ten teatr, wzišć się do pracy" - podkreœlił.

Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę na niedzielne referendum w Legionowie, które - jak oceniła - jest "wielkim wydarzeniem". Pokazało ono, mówiła, że reforma samorzšdowa, która była wprowadzana 27 lat temu jest "dobra, skuteczna, mieszkańcy czujš się gospodarzami obszaru, na którym mieszkajš".

W referendum w Legionowie zagłosowało 46,72 proc. uprawnionych, tym samym jest ono ważne (konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja). 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częœciš metropolii warszawskiej.

Olszewski zaznaczył, że samorzšdy sš zainteresowane rozmowš na temat rozwišzań, które poprawiłyby funkcjonowanie metropolii warszawskiej, jednak według niego projekt PiS "z metropoliš nie ma nic wspólnego".

Zaapelował też o wycofanie projektu ze œcieżki legislacyjnej i rozpoczęcie nad nim "normalnego procesu dialogu", chociażby - jak wskazał - "w œcieżce rzšdowej". "My, jako metropolia warszawska oczekujemy projektu rzšdowego, równego traktowania gmin, nie narzucania rozwišzań, które nie szanujš oddolnych inicjatyw, jeœli chodzi o to w jaki sposób jest kształtowana metropolia warszawska" - podkreœlił wiceprezydent.

Jak jednoczeœnie dodał, konsultacje społeczne dotyczšce projektu PiS ustawy ws. metropolii warszawskiej, które ruszyły w pištek, sš "nerwowš próba ratowania sytuacji zwišzanej z prowadzeniem dialogu". W jego ocenie jest to "fasadowa metoda" konsultacji, która "próbuje łatać niedoskonałoœci zwišzane z procesem pokazywania tego projektu". Olszewski ocenił, że jest to "kolejna rzecz, która tak naprawdę obnaża słaboœć tego projektu i fakt pisania go na kolanie, bez pogłębionych, eksperckich analiz".

Olszewski poinformował, że w pištek w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się zorganizowana przez ratusz debata z ekspertami i samorzšdowcami, na którš zaprosił wnioskodawców projektu, w tym posła PiS Jacka Sasina. "Usišdziemy tak, jak to powinno być zorganizowane i rozpoczynamy proces budowania czegoœ, co rzeczywiœcie jest odpowiedziš na wyzwania metropolii w oparciu o doœwiadczenia, które my już mamy, a nie w oparciu o pomysłu, które przedkładajš nam posłowie" - mówił.

Radna Ewa Janczar przypomniała, że w lutym Rada Warszawy przyjęła uchwałę ws. przeprowadzenia referendum w stolicy, które zakwestionował jednak wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. "Jesteœmy w sporze merytorycznym z wojewodš. Nie zgadzamy się z argumentami, które przedstawił wojewoda" - wskazała. Dlatego - jak mówiła - została złożona skarga do Wojewódzkiego Sšdu Administracyjnego. "Liczymy, że Wojewódzki Sšd Administracyjny rozpatrzy naszš skargę na korzyœć mieszkańców Warszawy" - dodała Janczar.

Obecny na konferencji prezydent Legionowa Roman Smogorzewski (PO) podkreœlił, że mieszkańcy jego miasta "kochajš Warszawę i żyjš w aglomeracji warszawskiej". Jak ocenił niedzielne referendum "nie było głosowaniem przeciwko Warszawie". "Było głosowaniem przeciwko takiemu stylowi uprawiania polityki" - podkreœlił. Wskazał, że powinien to być "bardzo wyraŸny sygnał" dla PiS, że "tak decydować o losach małych ojczyzn, o losach Polek i Polaków nie można" i takie działanie się politykom partii rzšdzšcej "nie opłaca".

Smogorzewski przekonywał, że projekt ustawy reguluje tylko kwestię innego wyboru prezydenta Warszawy. "Nawet, jak zostaniemy na siłę przyłšczeni, niech Prawo i Sprawiedliwoœć nie liczy, że suweren zagłosuje na ich kandydata" - zaznaczył.

Burmistrz Podkowy Leœnej Artur Tusiński poinformował, że w jego miejscowoœci również prowadzona jest akcja zbierania podpisów pod referendum obywatelskim, ponieważ - jak przypomniał - wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę rady miasta w tej sprawie.

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałoby się metropolitalnš jednostkš samorzšdu terytorialnego, obejmujšcš ponad 30 gmin. Jednš z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składajšca się z 18 dzielnic. Poseł Jacek Sasin (PiS), który prezentował projekt ws. metropolii warszawskiej, podkreœlał w ostatnich dniach, że nie toczš się nad nim prace, a przeprowadzane sš konsultacje społeczne.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL