Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Ambasada RP w Berlinie pokazała film "Smoleńsk"

YouTube
W pištek w kinie Babylon w Berlinie odbył się zorganizowany przez ambasadę RP pokaz filmu "Smoleńsk" w reżyserii Antoniego Krauzego. Podejmowane wczeœniej przez polskš dyplomację próby pokazania tego filmu berlińskiej publicznoœci kończyły się niepowodzeniem.

"Jestem usatysfakcjonowany tym, że doszło do pokazu, jego spokojnym przebiegiem i dyskusjš. To był mój pomysł, żeby dyskusja była otwarta, z udziałem publicznoœci i żeby uczestniczył (Bronisław) Wildstein" - powiedział ambasador Andrzej Przyłębski dziennikarzom.

Zaproszenie na pokaz potwierdziło 240 osób, z tego co najmniej połowa Niemców. Na sali byli przedstawiciele niemieckiego MSZ i dyplomaci z innych krajów. Po projekcji odbyła się dyskusja o filmie z publicystš Bronisławem Wildsteinem.

W ocenie Przyłębskiego powtórny pokaz filmu w tym samym kinie miał sens. "Tamten pokaz był dosyć osobliwy, służył raczej oœmieszeniu filmu, uznałem więc, że misję trzeba ponowić" - tłumaczył ambasador.

Dwa znane berlińskie kina, w tym Delphi w Berlinie Zachodnim, odmówiły w zeszłym roku udostępnienia sali na projekcję "Smoleńska", zasłaniajšc się względami bezpieczeństwa. Ambasador ujawnił, że również dwa mniejsze kina, do których strona polska zwracała się póŸniej, nie wyraziły zgody na pokaz.

Wobec fiaska starań ambasady, na poczštku stycznia pokaz „Smoleńska” zorganizowała grupa artystów pochodzenia polskiego w Berlinie - Klub Polskich Nieudaczników.

Projekcja odbyła się właœnie w kinie Babylon, uczestniczyło w niej ponad 500 widzów. Częœć z nich okazywała demonstracyjnš dezaprobatę dla filmu.

Film "Smoleńsk" osnuty jest wokół wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r. - katastrofy prezydenckiego samolotu, który leciał do Smoleńska. Na pokładzie TU-154 była polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim, zmierzajšca do Katynia. Wszyscy pasażerowie oraz członkowie załogi zginęli.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL