Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Waszczykowski: zabiegamy o bezpieczeństwo na takim poziomie, jak Europa Zachodnia i USA

Witold Waszczykowski
PAP/Rafał Guz
Polska tak samo jak wtedy, gdy starała się o przyjęcie do NATO, tak samo obecnie zabiega o bezpieczeństwo na takim samym poziomie, jak kraje Europy Zachodniej i Stany Zjednoczone - powiedział w sobotę w Toruniu szef MSZ Witold Waszczykowski.

Minister, który wygłosił wykład na Międzynarodowej Konferencji "Współczesna polityka: konflikty zbrojne i terroryzm" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, przypomniał, że w sobotę przypadła 17, rocznica wstšpienia Polski do NATO.

"Życie Polaków, interesy Polaków sš tak samo ważne, tak samo cenne jak życie i interesy obywateli Europy czy Stanów Zjednoczonych. Stšd nie domagamy się żadnych przywilejów, domagamy się równego traktowania poprzez uzyskanie gwarancji nie tylko politycznej, ale i wojskowej przed jakimkolwiek zagrożeniem, które mogłoby nas spotkać. Możemy to uzyskać poprzez rozlokowanie sił sojuszników na terenie Polski, poprzez budowanie umocnień obronnych" - mówił szef MSZ.

Waszczykowski zaznaczył, że nie złamie to deklaracji, którš Sojusz Północnoatlantycki dał Rosji, gdy Polska wraz z innymi krajami przystępowała do NATO, że na terenie nowych państw członkowskich nie będš stacjonowały znaczšce siły wojskowe i nie będzie znaczšcych instalacji obronnych.

"Nie złamiemy deklaracji (...), dlatego, że nie domagamy się jakiœ olbrzymich sił inwazyjnych, które komukolwiek by zagrażały. Domagamy się po prostu symbolicznej obecnoœci, która byłaby oznakš determinacji, woli obrony, a jednoczeœnie byłaby dowodem na to, że odstraszymy każdš inwazję, każdy wrogi akt nie tylko przeciwko Polsce, a i całej flance wschodniej" - podkreœlił minister.

Waszczykowski przyznał, że strona polska prowadzi polemiki z sojusznikami, czy rozmieszenie wojsk mogłoby oznaczać konfrontacyjnš politykę wobec wschodniego sšsiada.

"Uważamy odwrotnie, że właœnie brak takich oznak, brak znamion woli, determinacji do obrony będzie prowadził do incydentów, może prowadzić do konfrontacji. Obecnoœć wojskowa odstraszy, przekreœli jakiekolwiek mrzonki, że po Gruzji, po Ukrainie, po Syrii można próbować z innymi państwami realizować imperialne plany" - mówił.

Szef MSZ pokreœlił, że Polska stawia sobie przyjęcie takiej koncepcji rozwoju Sojuszu Północnoatlantyckiego jako główny cel przed szczytem NATO w Warszawie.

"Mamy nadzieję, że taka koncepcja zostanie przypieczętowana decyzjami w lipcu" - dodał.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL