Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Błaszczak: Bezpodstawne zarzuty o rzekomym chaosie w policji

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak
PAP/Radek Pietruszka
Zarzuty opozycji, jakoby w policji panował chaos sš bezpodstawne - ocenił w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, komentujšc złożony przez PO wniosek o wotum nieufnoœci wobec niego.

"Ja oczywiœcie nie jestem przyspawany do stanowiska. Moja praca jest oceniana przez paniš premier i przez Sejm. A zarzut, jaki pojawia się ze strony opozycji, o rzekomym chaosie w policji jest zarzutem bezpodstawnym" - powiedział Błaszczak dziennikarzom przed spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych państw UE w Brukseli.

"Policja odnosi sukcesy. Dowodem tego jest zatrzymanie i wczeœniejsze wytropienie Kajetana P., czyli człowieka podejrzewanego o wstrzšsajšce zbrodnie, ale także zatrzymanie tzw. fałszywego konwojenta, podejrzanego o skradzenie ponad 8 mln zł, ale także zatrzymanie przemytników narkotyków, odzyskanie dzieł sztuki, m.in. obrazu Jana Matejki, utraconych w czasie II wojny œwiatowej. A więc uzasadnienie (wniosku o wotum nieufnoœci) jest zupełnie bezpodstawne" - dodał Błaszczak.

 

W œrodę Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie wniosek o wotum nieufnoœci wobec szefa MSWiA. Zdaniem PO sprawa odwołania szefa KGP insp. Zbigniewa Maja pokazuje, że minister nie radzi sobie z nadzorem nad policjš, co grozi obniżeniem bezpieczeństwa.

Pod koniec 2015 r. b. szef KGP insp. Zbigniew Maj powołał grupę, która miała sprawdzić, czy funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych podsłuchiwali dziennikarzy w zwišzku z tzw. aferš podsłuchowš. Z audytu wynika m.in., że w KGP działały dwie grupy, które zajmowały się sprawš afery. Informowano ponadto, że kontrolerzy natrafili na materiały, które œwiadczš, że w zainteresowaniu œledczych pojawiali się dziennikarze i ich rodziny. Sam Maj mówił, że wobec dziennikarzy i ich rodzin "były stosowane formy pracy policji".

Prokuratura Okręgowa w Warszawie odmówiła wszczęcia œledztwa w zwišzku z audytem KGP. Rzecznik prokuratury Przemysław Nowak mówił, że raport KGP z audytu ws. działań funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych w zwišzku z "aferš podsłuchowš" nie wskazuje na podejrzenie popełnienia przestępstwa, w tym na przekroczenie uprawnień.

Insp. Maj podajšc się do dymisji mówił, że zrezygnował ze stanowiska m.in. dlatego, że przygotowywano wobec niego prowokację przez b. funkcjonariuszy BSW KGP (tzw. policja w policji) i wykorzystano materiały sprzed kilkunastu lat, kiedy prowadził pracę operacyjnš. Jak mówił, złożył rezygnację, "żeby nie obcišżać całej formacji".

Według medialnych doniesień chodzi o wydarzenia sprzed kilkunastu lat, kiedy Maj pracował w Kaliszu. Były informator policji miał go szantażować; sugerował, że Maj przyjšł od niego pięć butelek alkoholu, a także pożyczył 10 tys. zł, których nie oddał. Insp. Maj oœwiadczył, że badane sš "okolicznoœci i donosy, które nie majš żadnego pokrycia w faktach".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL