Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Szydło: Widać zmiany na dobre w TVP i PR

Jacek Kurski
Fotorzepa, Jerzy Dudek
W Telewizji Polskiej i Polskim Radiu już widać zmiany na dobre - oceniła w sobotę premier Beata Szydło. Zaznaczyła, że konieczne jest odbudowanie mediów publicznych, ale zmiany sš procesem.

"Pan prezes (Jacek) Kurski wprowadza zamiany, proszę pamiętać, że on przecież od niedawna ma możliwoœć wprowadzania tych zmian w telewizji publicznej. Ja oceniam te zmiany bardzo pozytywnie. To nie jest łatwe, nie chodzi też o to, żeby przeprowadzić rewolucję czy dokonać zmian, które zachwiejš funkcjonowaniem instytucji. Natomiast chodzi o to, żeby odbudować media publiczne, żeby rzeczywiœcie telewizja publiczna była publicznš, żeby realizowała misję, żeby była pluralistyczna, obiektywna" - powiedziała Szydło w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Premier podkreœliła, że "media sš dla obywateli, nie dla polityków".

"Tak trzeba je zbudować, żeby każdy, kto telewizję publicznš oglšda, mógł znaleŸć w niej coœ dla siebie, żeby wiadomoœci, czyli to pasmo informacyjne było obiektywne i rzetelne w przekazywaniu informacji. Mogę powiedzieć i chyba podziela ten głos wielu ludzi, widać te zmiany na dobre po pierwszych tygodniach zmian wprowadzonych w telewizji. To oczywiœcie jest proces, to musi jeszcze trwać" - mówiła.

Szydło zaznaczyła, że dotychczas została przyjęta tylko tzw. mała ustawa medialna, a głębokie zmiany w mediach publicznych będš możliwe, kiedy w czerwcu zostanie przyjęta tzw. duża ustawa medialna.

"Chcę też powiedzieć o bardzo dobrych zmianach w Polskim Radiu, bo też widać, że pani prezes Barbara Stanisławczyk œwietnie sobie radzi. Wprowadza zmiany powoli, spokojnie, bardzo wyważenie, ale takie zmiany, które powodujš, że Polskie Radio rzeczywiœcie zaczyna być coraz ciekawszym. I o to chodzi" - wskazała Szydło.

Zapytana przez widza, czy nie należy zerwać obecnego "kompromisu aborcyjnego", Beata Szydło odparła, że nie chciałaby, aby tak poważna dyskusja toczyła się "przy tak rozchwianej scenie politycznej". "Bo boję się, że niestety byłoby to powodowane, że cišgle musielibyœmy tutaj toczyć przede wszystkim boje polityczne, a nie zastanowić się nad sprawš najważniejszš: sprawš życia" - dodała.

Według premier "sprawy œwiatopoglšdowe powinny być przygotowane przez tych, którzy majš do tego szczególne uprawnienie i szczególny mandat, czyli ekspertów, naukowców". "Oni powinni pochylić się i przygotować odpowiednie rozwišzanie, które póŸniej w konsensusie politycznym należy przyjšć" - oœwiadczyła Szydło.

Dodała, że to temat "bardzo bliski jej sercu", a "dyskusja pewnie się odbędzie i jest potrzebna". "Nie pozwólmy tylko, żeby ona była wykorzystana w tym zgiełku i hałasie politycznym, który w tej chwili jest wywołany w Polsce przez œrodowiska przeciwne jakiemukolwiek podnoszeniu kwestii wartoœci czy œwiatopoglšdu - takiego, który uważajš za niespełniajšcy modelu, który jest lansowany jako model nowoczesny, liberalny, postępowy" - podkreœliła. "Temu się musimy sprzeciwić" - dodała.

"Na pewno sprawy œwiatopoglšdowe wymagajš od nas głębokiego namysłu" - podkreœliła premier.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL