Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Tusk o teczkach Wałęsy: odgrzewana sprawa; przykra dla wizerunku

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
To odgrzewana sprawa, o której Lecha Wałęsa już mówił - w ten sposób były premier Donald Tusk odniósł się do informacji o nowych dokumentach majšcych œwiadczyć o współpracy Lecha Wałęsy z SB. Jego zdaniem Wałęsa nigdy nie ukrywał, że miał "pewne kontakty" w latach 70.

"Wydaje się, że ta sprawa odgrzewana raz na jakiœ czas przez ostatnie 20-25, może nawet 30 lat jest przykra z punktu widzenia wizerunku Polski, całej wielkiej tradycji i legendy Solidarnoœci i Lecha Wałęsy" - powiedział w czwartek polskim dziennikarzom w Brukseli Tusk.

Jak zaznaczył dziwi go "wielka emocja zwišzana z +wykopaliskiem+ z domu zmarłego Czesława Kiszczaka, bo tak naprawdę Lech Wałęsa nigdy nie ukrywał, że pewne kontakty i problemy (z SB) w latach 70 miał".

B. premier przekonywał, że najistotniejsze w tym momencie jest takie postępowanie, które nie naruszy interesów Polski, bo legenda Solidarnoœci i osobista legenda Lecha Wałęsy były wielkim atutem naszego kraju przez długie lata.

"Mogę to potwierdzić, że Solidarnoœć jest cišgle znakiem markowym Polski, dzięki temu znakowi udawało się czasami załatwić kilka spraw dla Polski istotnych" - mówił obecny szef Rady Europejskiej.

Podkreœlił, że radziłby w tej sytuacji spokojnie, cierpliwie i ze zrozumieniem przeanalizować, czy jest w tym coœ nowego. "Mnie się wydaje, że potwierdzamy coœ, o czym tak naprawdę może nie zawsze udolnie, nie zawsze przekonujšco, ale de facto Lech Wałęsa mówił" - ocenił Tusk.

W czwartek prezes IPN Łukasz Kamiński poinformował, że w dokumentach zabezpieczonych w domu gen. Czesława Kiszczaka znajdujš się m.in. teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowišzanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Prezes IPN powiedział, że dokumenty znajdujšce się w obu teczkach obejmujš lata 1970-1976. Według opinii uczestniczšcego w badaniu dokumentów z domu gen. Kiszczaka eksperta archiwisty sš one autentyczne.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL