Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Pisarze uhonorowani "Gloriš Artis" - siedmioro nie odebrało medali

Grzegorz Walczak, Katarzyna Boruń-Jagodzińska, Zbigniew Taranienko, Piotr Wojciechowski, Krystyna Rodowska i Jerzy Górzański, podczas uroczystoœci w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieœciu w Warszawie, 18 bm. Minister kultury miał wręczyć medale 13 literatom, ale na uroczystoœć nie stawiło się pięcioro z nich. Kilka tygodni temu każdy z osobna wysłał list do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym odmawiajš przyjęcia medalu.
PAP/Leszek Szymański
Szeœcioro z 13 pisarzy odznaczonych przez wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego medalami Zasłużony Kulturze "Gloria Artis", odebrało w czwartek te odznaczenia podczas uroczystoœci w Warszawie. Siedmioro nie przyszło na galę. Nieobecny był też minister.

Ceremonia, której gospodarzem było Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (SPP), odbyła się w Domu Literatury.

Szefa resortu kultury reprezentowali dyrektor generalny MKiDN Jarosław Czuba i dyrektor Biura Ministra w MKiDN Michał Góras.

W imieniu ministra odznaczyli oni w czwartek szeœcioro pisarzy: Srebrnymi Medalami Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" - Krystynę Rodowskš, Piotra Wojciechowskiego i Zbigniewa Taranienko, a Bršzowymi Medalami Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" - Katarzynę Boruń-Jagodzińskš, Jerzego Górzańskiego i Grzegorza Walczaka.

Na galę nie przybyli natomiast: Kazimierz Orłoœ i Piotr Matywiecki (którym przez ministra przyznane zostały Złote Medale Zasłużony Kulturze "Gloria Artis"), Tomasz Łubieński, Iwona Smolka i Adriana Szymańska (Srebrne Medale Zasłużony Kulturze "Gloria Artis") oraz Maria Jentys-Borelowska i Grzegorz Kasdepke (Bršzowe Medale Zasłużony Kulturze "Gloria Artis").

Medale "Gloria Artis" zostały przyznane przez ministra kultury na wniosek prezesa Zarzšdu Głównego SPP.

Podczas uroczystoœci głos zabrał jeden z odznaczonych, Piotr Wojciechowski. Zwracajšc się do przedstawicieli ministra oraz do kolegów z SPP, powiedział: "Tydzień temu pochyliliœmy głowy, a Koœciół nam posypał popiół, przypominajšc nam cnotę pokory. Dziœ muszę podziękować ministerstwu za przypomnienie tej samej cnoty, bardzo ważnej".

"Może nie jest to najbardziej eleganckie podziękowanie, ale jednoczeœnie serce boli, bo przecież to odznaczenie (...) dzieli naszych znakomitych kolegów" - podkreœlił Wojciechowski.

Mówišc o tych odznaczonych, którzy nie przyszli na galę i nie odebrali medali, powiedział, że jego zdaniem "ich argumenty nie sš pustymi słowami".

"Dlatego gdybym był ministrem kultury, zaprosiłbym każdego z nich i wysłuchałbym argumentów, a może spotkał ich wszystkich i poprosił ich, żeby zorganizowali kolejny Kongres Kultury, bo naprawdę potrzebne jest nam takie forum, żebyœmy znowu szczerze o kulturze porozmawiali" - mówił w Domu Literatury Wojciechowski.

Jarosław Czuba, proszony po ceremonii przez dziennikarzy o komentarz do apelu Wojciechowskiego, zapewnił: "Jako przedstawiciel ministra na (...) uroczystoœci, oczywiœcie przekażę wszelkie sugestie i spostrzeżenia z dzisiejszego spotkania kierownictwu resortu".

Mówišc o medalach "Gloria Artis" Czuba podkreœlił, że "jest to uhonorowanie działalnoœci twórczej poszczególnych członków stowarzyszenia". "Pan minister potwierdza wolę wnioskodawców, osób, które majš bieżšcy kontakt, majš pełnš informację, pełnš wiedzę na temat działalnoœci twórczej członków stowarzyszenia" - powiedział dyrektor generalny MKiDN.

Pytany, jak skomentuje niepojawienie się na gali siedmiorga odznaczonych, Czuba odparł: "Pan minister szanuje decyzję członków stowarzyszenia, którzy dzisiaj nie wzięli udziału w uroczystoœci".

Artykuł o tym, że kilkoro pisarzy zrezygnowało z przyjęcia medali "Gloria Artis", które miał im w czwartek wręczać min. Gliński, opublikowała w œrodę "Gazeta Wyborcza". "Już kilka tygodni temu wysłali - każdy z osobna - list do MKiDN, w którym odmawiajš przyjęcia medalu" - napisano w artykule. W tekœcie zacytowano kilku pisarzy, m.in. Kazimierza Orłosia, który zadeklarował: "Nie chcę odznaczenia od przedstawicieli władzy łamišcej zasady demokracji w Polsce".

W radiowej Trójce sprawę skomentował wiceminister kultury Jarosław Sellin. Pytany, jak odbiera takie gesty - nieprzyjęcie odznaczeń - Sellin odparł: "le odbieram. Nie rozumiem, skšd taka histeria i gesty". Jak powiedział, nieodebranie medali jest "suwerennš decyzję tych osób".

Odnoszšc się do postawy pisarzy, wiceminister kultury wyraził zdziwienie, "że nie protestowali przeciwko łamaniu demokracji czy naruszeniom zasad demokratycznych w czasie poprzednich rzšdów".

"Byli widocznie œlepi na jedno oko, bo skok na Trybunał Konstytucyjny, to czym my się szczególnie mocno podniecamy, czy dyskutujemy w ostatnich tygodniach, miało miejsce w połowie ub. roku i dokonała tego Platforma Obywatelska. I wtedy jakoœ nie słyszałem protestów ze strony tych osób" - powiedział Sellin.

Po ukazaniu się tekstu w "Gazecie Wyborczej" odniosła się do niego w specjalnym oœwiadczeniu prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Małgorzata Karolina Piekarska. Przypomniała, że wnioski o odznaczenie medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" zostały złożone przez Zarzšd Oddziału Warszawskiego SPP za poœrednictwem Zarzšdu Głównego SP, w sierpniu 2015 r., gdy ministrem kultury była Małgorzata Omilanowska.

"W międzyczasie jednak zmienił się rzšd i minister, a tym samym wnioski rozpatrzył już gabinet ministra Piotra Glińskiego. Moim zadaniem, jako prezes OW SPP, jest bronić przed pomówieniami, obelgami i szykanami wszystkich członków oddziału, którym mam zaszczyt kierować. Zarówno tych, którzy odznaczenia zdecydowali się przyjšć, jak i tych, którzy odmówili ich przyjęcia" - napisała Piekarska.

Zaapelowała "do wszystkich ludzi, którym bliskie jest dobro szeroko pojętej polskiej kultury – także tej osobistej – o zaprzestanie wojny polsko-polskiej i powstrzymanie się od piętnowania zarówno tych członków, którzy nagrody odbiorš, jak i tych, którzy zdecydowali się ich nie przyjšć". "Kultura powinna ludzi łšczyć, a nie dzielić" - podkreœliła Piekarska.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL