Kraj

Waszczykowski: NATO za imigrantów

Witold Waszczykowski
Fotorzepa/Robert Gardziński
Szef polskiego MSZ w wywiadzie dla Agencji Reuters proponuje Londynowi układ - stałe bazy NATO w Polsce w zamian za zgodę na ograniczenie praw polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w rozmowie z Reuters (fragmenty rozmowy agencja opublikowała w niedzielę po południu) mówi, że Polska może zgodzić się na żądania brytyjskiego rządu dotyczące ograniczenia praw socjalnych imigrantów na Wyspach.

Dla premiera Davida Camerona to jedna z najważniejszych spraw przed mającym się odbyć w ciągu najbliższych dwóch lat referendum o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Cameron rozmawiał o tym w Warszawie w ub. miesiącu.

Wówczas żadnego porozumienia nie zawarto. Teraz szef MSZ pytania przez Reuters o to, czy Londyn mógłby jakoś zmiękczyć opór Warszawy wobec żądania ograniczenia praw socjalnych imigrantów, odpowiada: - Oczywiście, Wielka Brytania mogłaby zaproponować Polsce coś w kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego.

- Byłoby nam bardzo trudno zaakceptować jakąś dyskryminację [czyli rozróżnienie praw socjalnych imigrantów w Wielkiej Brytanii ze względu na ich kraj pochodzenia] - mówi min. Waszczykowski. - Chyba że Wielka Brytania efektywnie pomagałby nam spełnić nasze ambicje obronne podczas szczytu w Warszawie.

Jednocześnie Waszczykowski tłumaczy, że program 500+ został stworzony m.in. po to, by zachęcać imigrantów do powrotu do Polski i złagodzić im skutki ewentualnego obcinania przywilejów socjalnych w innych krajach UE.

Szefowie państw NATO spotkają się w Polsce za siedem miesięcy. W najbliższym czasie - tak się składa - będą w różnych gronach negocjowanie równolegle ustalenia szczytu NATO oraz negocjowanie brytyjskie żądania wobec UE. Kompromis, jeśli będzie zgoda polityczna, jest tu więc bardzo realny do osiągnięcia.

Waszczykowski dodaje nawet, że w zamian za umieszczenie w Polsce stałych baz NATO Polska nie będzie blokować pomysłów niektórych państw Sojuszu wznowienia dialogu wojskowego z Rosją.

W wydanym w niedzielę wieczorem oświadczeniu rzecznik MSZ podkreślił, że w wywiadzie minister "dwukrotnie i to w sposób jednoznaczny podkreślił, że Polska nie protestowałaby wobec obniżenia świadczeń socjalnych dla Polaków tylko w przypadku, gdyby rząd brytyjski zdecydował się na ich obniżenie także dla wszystkich mieszkańców Zjednoczonego Królestwa".

Rzecznik dodaje również: "Minister Waszczykowski nie zgadza się w żadnym przypadku na dyskryminacyjne traktowanie Polaków, a zatem wszelkie inne interpretacje jego wypowiedzi są całkowicie bezzasadne".

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL