Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Waszczykowski: NATO za imigrantów

Witold Waszczykowski
Fotorzepa/Robert Gardziński
Szef polskiego MSZ w wywiadzie dla Agencji Reuters proponuje Londynowi układ - stałe bazy NATO w Polsce w zamian za zgodę na ograniczenie praw polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w rozmowie z Reuters (fragmenty rozmowy agencja opublikowała w niedzielę po południu) mówi, że Polska może zgodzić się na żšdania brytyjskiego rzšdu dotyczšce ograniczenia praw socjalnych imigrantów na Wyspach.

Dla premiera Davida Camerona to jedna z najważniejszych spraw przed majšcym się odbyć w cišgu najbliższych dwóch lat referendum o wyjœciu Wielkiej Brytanii z UE. Cameron rozmawiał o tym w Warszawie w ub. miesišcu.

Wówczas żadnego porozumienia nie zawarto. Teraz szef MSZ pytania przez Reuters o to, czy Londyn mógłby jakoœ zmiękczyć opór Warszawy wobec żšdania ograniczenia praw socjalnych imigrantów, odpowiada: - Oczywiœcie, Wielka Brytania mogłaby zaproponować Polsce coœ w kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego.

- Byłoby nam bardzo trudno zaakceptować jakšœ dyskryminację [czyli rozróżnienie praw socjalnych imigrantów w Wielkiej Brytanii ze względu na ich kraj pochodzenia] - mówi min. Waszczykowski. - Chyba że Wielka Brytania efektywnie pomagałby nam spełnić nasze ambicje obronne podczas szczytu w Warszawie.

Jednoczeœnie Waszczykowski tłumaczy, że program 500+ został stworzony m.in. po to, by zachęcać imigrantów do powrotu do Polski i złagodzić im skutki ewentualnego obcinania przywilejów socjalnych w innych krajach UE.

Szefowie państw NATO spotkajš się w Polsce za siedem miesięcy. W najbliższym czasie - tak się składa - będš w różnych gronach negocjowanie równolegle ustalenia szczytu NATO oraz negocjowanie brytyjskie żšdania wobec UE. Kompromis, jeœli będzie zgoda polityczna, jest tu więc bardzo realny do osišgnięcia.

Waszczykowski dodaje nawet, że w zamian za umieszczenie w Polsce stałych baz NATO Polska nie będzie blokować pomysłów niektórych państw Sojuszu wznowienia dialogu wojskowego z Rosjš.

W wydanym w niedzielę wieczorem oœwiadczeniu rzecznik MSZ podkreœlił, że w wywiadzie minister "dwukrotnie i to w sposób jednoznaczny podkreœlił, że Polska nie protestowałaby wobec obniżenia œwiadczeń socjalnych dla Polaków tylko w przypadku, gdyby rzšd brytyjski zdecydował się na ich obniżenie także dla wszystkich mieszkańców Zjednoczonego Królestwa".

Rzecznik dodaje również: "Minister Waszczykowski nie zgadza się w żadnym przypadku na dyskryminacyjne traktowanie Polaków, a zatem wszelkie inne interpretacje jego wypowiedzi sš całkowicie bezzasadne".

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL