Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kosmos

Jak wysłać ludzi na Marsa

W dokumencie NASA mowa o stałej obecnoœci w kosmosie
Rzeczpospolita
Amerykańska agencja kosmiczna NASA przedstawiła plan załogowej podróży na Czerwonš Planetę. Mowa w nim o stałych bazach.

Dokument nie jest długi, liczy 36 stron, ale zawiera spis technologii i urzšdzeń niezbędnych do odbycia bezpiecznej podróży. Nowoœciš jest sformułowanie o stałej obecnoœci i budowie baz „niezależnych od Ziemi". Dotšd NASA nie sugerowała, że ludzie mogš skolonizować planetę.

„Podobnie jak w przypadku programu Apollo, wybieramy się w tę podróż dla całej ludzkoœci" – napisali autorzy raportu NASA. „Ale w przeciwieństwie do Apollo – zamierzamy tam pozostać".

–Nasza strategia łšczy prace projektowe i obecnie prowadzone eksperymenty, aby umożliwić nam stałš obecnoœć w głębokim kosmosie – mówił William Gerstenmaier, odpowiedzialny za program lotów załogowych NASA.

Specjaliœci podzielili program na trzy etapy. Pierwszy opiera się na obsługiwanych z Ziemi misjach na Międzynarodowš Stację Kosmicznš oraz eksperymentach prowadzonych na orbicie. Chodzi o uprawę roœlin, produkcję żywnoœci, wytwarzanie częœci w drukarkach 3D oraz badanie wpływu długotrwałej niskiej grawitacji na organizm człowieka. Jesteœmy obecnie właœnie na tym etapie.

Krok drugi to eksperymenty poza orbitš Ziemi. NASA zamierza wykorzystać do tego budowane dopiero pojazdy załogowe Orion oraz ciężkie rakiety SLS. Polecš one jednak dopiero pod koniec tej dekady.

Wreszcie krok trzeci to uniezależnienie się od Ziemi. Pierwsze loty załogowe – zapewne na orbitę Marsa i jego księżyców – zrealizowane zostanš dopiero w latach 30. tego stulecia. Dopiero póŸniej ma zostać przygotowane lšdowanie ludzi na powierzchni obcej planety.

Zanim to nastšpi, Amerykanie muszš się nauczyć, jak bezpiecznie i niezawodnie wysyłać ludzi i sprzęt do tak odległego celu.

„Przez naszych zrobotyzowanych wysłanników jesteœmy na Marsie i w okolicach od 40 lat. Wysyłamy orbitery, lšdowniki i łaziki wykonujšce coraz bardziej skomplikowane badania i wysyłajšce wyniki na Ziemię" – głosi raport NASA. „Rewolucyjny system opuszczania Curiosity na powierzchnię poradził sobie z ładunkiem około jednej tony. Aby bezpiecznie wysłać tam ludzi i móc zabrać ich z powrotem, musimy wykonać co najmniej dziesięć takich operacji".

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL