Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Kosmos

Rosja: Z kosmodromu w Plesiecku wystrzelono rakietę z satelitą GLONASS-M

Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported/Bin im Garten
W piątek o godz. 3:30 czas lokalnego (g. 2:30 w Polsce) z kosmodromu w Plesiecku, w obwodzie archangielskim, wystartowała rakieta Sojuz 2.16, której zadaniem jest wyprowadzenie na orbitę satelity nawigacyjnego GLONASS-M - podał w piątek rosyjski resort obrony.

Rakieta z najnowszym sputnikiem systemu nawigacji satelitarnej GLONASS "została wystrzelona z wyrzutni nr 4 na platformie startowej nr 43 doświadczalnego kosmodromu w Plesiecku" - odnotowano w komunikacie rosyjskiego Ministerstwa Obrony. 

GLONASS-M, znany także jako Uragan-M, to satelita nawigacyjny drugiego pokolenia, zaprojektowany i produkowany przez państwową spółkę przemysłu kosmicznego Informacyjne Systemy Satelitarne im. M.F. Reszetniowa. Prace nad tym systemem zapoczątkowano w 2003 r. Miały one zgodnie z planem zakończyć się w 2015 r., a ostatni satelita miał być wprowadzony na orbitę w 2017 r., co ostatecznie nastąpiło właśnie w ten piątek. 

Rosyjskie rakiety Sojuz - przypominają agencje - były również wykorzystywane wcześniej do wyniesienia na orbitę wykorzystywanych w Unii Europejskiej satelitów europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, który w zamyśle miał być globalnym systemem nawigacji będącym cywilną alternatywą dla amerykańskiego Global Positioning System (GPS) i GLONASS.

W porównaniu z GPS i GLONASS, z których obecnie korzystają np. smartfony, unijny Galileo ma być dużo precyzyjniejszy dzięki zegarom, mierzącym czas z opóźnieniem jednej sekundy na kilka milionów lat.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL