Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kosmos

Rosja: Z kosmodromu w Plesiecku wystrzelono rakietę z satelitš GLONASS-M

Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported/Bin im Garten
W pištek o godz. 3:30 czas lokalnego (g. 2:30 w Polsce) z kosmodromu w Plesiecku, w obwodzie archangielskim, wystartowała rakieta Sojuz 2.16, której zadaniem jest wyprowadzenie na orbitę satelity nawigacyjnego GLONASS-M - podał w pištek rosyjski resort obrony.

Rakieta z najnowszym sputnikiem systemu nawigacji satelitarnej GLONASS "została wystrzelona z wyrzutni nr 4 na platformie startowej nr 43 doœwiadczalnego kosmodromu w Plesiecku" - odnotowano w komunikacie rosyjskiego Ministerstwa Obrony. 

GLONASS-M, znany także jako Uragan-M, to satelita nawigacyjny drugiego pokolenia, zaprojektowany i produkowany przez państwowš spółkę przemysłu kosmicznego Informacyjne Systemy Satelitarne im. M.F. Reszetniowa. Prace nad tym systemem zapoczštkowano w 2003 r. Miały one zgodnie z planem zakończyć się w 2015 r., a ostatni satelita miał być wprowadzony na orbitę w 2017 r., co ostatecznie nastšpiło właœnie w ten pištek. 

Rosyjskie rakiety Sojuz - przypominajš agencje - były również wykorzystywane wczeœniej do wyniesienia na orbitę wykorzystywanych w Unii Europejskiej satelitów europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, który w zamyœle miał być globalnym systemem nawigacji będšcym cywilnš alternatywš dla amerykańskiego Global Positioning System (GPS) i GLONASS.

W porównaniu z GPS i GLONASS, z których obecnie korzystajš np. smartfony, unijny Galileo ma być dużo precyzyjniejszy dzięki zegarom, mierzšcym czas z opóŸnieniem jednej sekundy na kilka milionów lat.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL