Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kosmos

Australia chce wyruszyć na podbój kosmosu

AFP
Rzšd Australii poinformował o chęci stworzenia własnej agencji kosmicznej i zainwestowaniu 330 mld dolarów w sektor przemysłu kosmicznego. Premier Malcolm Turnbull powiedział, że jest to element planu rozwojowego kładšcego nacisk na innowacje i gospodarkę.

Premier nie podał jednak więcej szczegółów. - To nieduża agencja, jednak sektor kosmiczny ma ogromny potencjał - stwierdził.

Statut agencji ma być gotowy do końca marca 2018 roku. - Œwiatowy przemysł kosmiczny roœnie szybko i bardzo ważne jest, by Australia była jego integralnš częœciš - powiedziała Michaelia Cash, australijska minister ds. zatrudnienia.

- Narodowa agencja kosmiczna będzie miała długofalowe znaczenie strategiczne dla kraju i przyczyni się do rozwoju i zastosowaniu technologii kosmicznych w naszym rodzimym przemyœle - dodała.

Opozycyjna Partia Pracy zauważyła, że Australia obok Islandii jest jedynym państwem zasiadajšcym w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która nie posiada własnej agencji kosmicznej.

Australia w 1967 roku stała się jednym z pierwszych państw, które wypuœciły na orbitę satelitę. Zdjęcia przedstawiajšce astronautę Neila Armstronga i jego pierwsze kroki na Księżycu transmitowane były przez stację Honeysuckle Creek należšcš do NASA, która znajdowała się w Australii.

Powstanie australijskiej agencji kosmicznej było oddalane przez kolejne rzšdy ze względu na koszty z tym zwišzane. Obecny rzšd jeszcze nie ogłosił, ile planuje zainwestować w rozwój nowej instytucji.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL