Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kosmos

Statek kosmiczny Sojuz MS-04 zmierza ku ISS

AFP
Rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-04 z Rosjaninem Fiodorem Jurczychinem i Amerykaninem Jackiem Fischerem wszedł po starcie z kosmodromu Bajkonur na orbitę wokółziemskš zmierzajšc ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - podała kontrola lotu.

Start nastšpił o godzinie 9.13 czasu polskiego. Połšczenie z ISS ma nastšpić już w szeœć godzin póŸniej, a nie po dwóch dobach tak jak w przypadku trzech poprzednich i traktowanych jako próbne misji statków Sojuz MS.

Według agencji TASS trzecie i przewidziane dla nierosyjskiego astronauty miejsce w Sojuzie MS-04 pozostało puste dlatego, że nie udało się w krótkim czasie znaleŸć odpowiednio wyszkolonego kandydata. Jego fotel zajšł 70-kilogramowy kontener ładunkowy.

58-letni Jurczychin wyruszył na orbitę już po raz pišty, natomiast 43-letni Fischer jest kosmicznym debiutantem. Obaj majš powrócić na Ziemię 3 wrzeœnia na pokładzie Sojuza MS-04 wraz z pełnišcš obecnie funkcję dowódcy ISS Amerykankš Peggy Whitson. W najbliższy poniedziałek pobije ona wynoszšcy dotšd 534 dni rekord łšcznego czasu pobytu obywatela USA w kosmosie. Whitson towarzyszš obecnie na stacji orbitalnej Rosjanin Oleg Nowicki i Francuz Thomas Pesquet.

Poczštkowo planowano, że Sojuzem MS-04 polecš dwaj Rosjanie a nie jeden, ale rosyjska państwowa agencja kosmiczna Roskosmos postanowiła zmniejszyć od wiosny bieżšcego roku rosyjskš obsadę ISS z trzech do dwóch osób. Stan taki, który oznacza zwiększenie ekipy astronautów nierosyjskich z trzech do czterech, ma potrwać do czasu dołšczenia do stacji orbitalnej rosyjskiego modułu laboratoryjnego Nauka, co nastšpi nie wczeœniej niż jesieniš 2018 roku.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL