Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kosmos

Wystrzelono sondę ExoMars, która będzie szukać życia na Marsie

AFP
W poniedziałek z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta Proton-M, która wyniesie w przestrzeń kosmicznš lšdownik „Schiaparelli EDM” oraz sondę ExoMars. Urzšdzenia będš szukać na Marsie œladów życia i badać warunki meteorologiczne planety.

W budowę znajdujšcych się w sondzie narzędzi badawczych zaangażowani byli również polscy naukowcy i rodzime firmy. Lot ma potrwać siedem miesięcy.

Misję ExoMars przeprowadzš: Europejska Agencja Kosmiczna (RSA) i Agencja Kosmiczna Federacji Rosyjskiej - Roskosmos. Naukowcy liczš, że misja pomoże im w poszukiwaniach biologicznych œladów życia na Marsie. Składa się ona z czterech platform kosmicznych, które wysłane zostanš w stronę Czerwonej Planety w dwóch turach.

O godz. 10.31 czasu polskiego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie rosyjska rakieta Proton-M wyniosła w przestrzeń kosmicznš lšdownik „Schiaparelli EDM”, którego zadaniem będzie badanie warunków meteorologicznych panujšcych na Marsie. Drugim elementem wysłanym tego dnia w kosmos będzie sztuczny satelita „ExoMars Trace Gas Orbiter”, poszukujšcy na powierzchni planety œladów gazów zwišzanych z życiem lub procesami geologicznymi. Sonda z lšdownikiem ma dotrzeć do Marsa w paŸdzierniku 2016 r.

Te obszary Marsa, z których mogš wydobywać się œladowe iloœci gazów sfotografuje umieszczona na satelicie kamera CaSSIS. Budowano jš głównie w Szwajcarii i Włoszech, ale swój wkład w jej przygotowanie mieli też naukowcy z CBK PAN. Do ich zadań należało m.in. wykonanie zasilacza do kamery. Z kolei polska firma Creotech Instruments, działajšc na zlecenie CBK PAN, zamontowała elementy systemu zasilania kamery.

Również na lšdowniku Schiaparelli znajdzie się polski akcent: detektory podczerwieni wyprodukowane przez firmę VIGO System z Ożarowa Mazowieckiego. Nie będzie to pierwsze zadanie polskich detektorów na Marsie. Na Czerwonej Planecie znalazły się już w 2012 roku, jako jeden z elementów badawczych łazika Curiosity.

Schiaparelli zbada m.in. warunki meteorologiczne podczas lšdowania na Marsie. Do przeprowadzenia testów podczas wejœcia w atmosferę i lšdowania, wykorzystany będzie niemiecki system monitujšcy zewnętrzne powłoki lšdownika. Jednym z jego elementów będš właœnie polskie detektory podczerwieni.

Druga częœć misji ExoMars rozpocznie się w 2018 roku. Wówczas kolejna rosyjska rakieta wyœle w stronę Marsa łazik „ExoMars Rover”, który ma poszukiwać tam œladów życia biologicznego. Bezpiecznie osadzenie na powierzchni planety umożliwi mu lšdownik „ExoMars Rover Lander”. Na Marsie majš się one znaleŸć w 2019 roku. W znalezieniu dogodnego miejsca do osadzenia lšdownika i łazika, pomogš naukowcom zdjęcia wykonane i przesłane wczeœniej przez wspomnianš kamerę CaSSIS.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL