Obchody Święta Miłosierdzia

"Idźcie i głoście Boże Miłosierdzie" – pod takim hasłem przebiegną tegoroczne obchody Święta Miłosierdzia Bożego.

Aktualizacja: 23.04.2017 09:54 Publikacja: 23.04.2017 09:22

O godz. 10 przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbędzie się msza święta pod przewodnictwem abp. Mar

O godz. 10 przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbędzie się msza święta pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego

Foto: Wikipedia Commons

Uroczystości odbędą się m.in. w sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach, czy w warszawskim kościele Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny, gdzie życie zakonne rozpoczęła św. Faustyna Kowalska.

W Krakowie – Łagiewnikach o godz. 10 przy ołtarzu polowym rozpocznie się główna msza, której przewodniczyć będzie ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

O godz. 12.30 mszę św. odprawi o. Marian Waligóra, przeor sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. O godz. 15 odbędzie się Godzina Miłosierdzia pod przewodnictwem ks. Franciszka Ślusarczyka.

Z kolei o godz. 16 mszę św. przy ołtarzu polowym sprawować będzie ks. bp Damian Muskus. O godz. 18. rozpocznie się msza św. w bazylice, której przewodniczyć będzie ks. bp Jan Zając, a o godz. 19.00 o. Andrzej Zagórski MS, przełożony Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów.

- Miłosierdzie przemienia ludzkie serca, co jest niezwykle ważne w obecnych, bardzo niespokojnych czasach, w których na całym świecie giną niewinni ludzie. Najważniejszym zadaniem tego miejsca jest kształtowanie naszych myśli i serc w duchu miłosierdzia - mówi ks. Franciszek Ślusarczyk, kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Z kolei w Warszawie o godz. 11 odbędzie się konsekracja kościoła Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny. Kościół przy ul. Żytniej to najpóźniej odbudowana ze zniszczeń wojennych warszawska świątynia. Przed wojną była to kaplica klasztoru, w którym życie zakonne rozpoczęła św. Faustyna Kowalska.

Ufundowała ją przed 155 laty matka Teresa Ewa z książąt Sułkowskich hr. Potocka. Podczas Powstania Warszawskiego, w sierpniu 1944, kaplica spłonęła, a przed pożarem, w czasie okupacji, kaplica znalazła się tuż przy murach getta, dlatego też była miejscem ucieczki i pomocy dla ludności żydowskiej, szczególnie młodzieży.

W sierpniu 1944 roku, po pożarze kościoła i domu zakonnego, większość sióstr i wychowanek wywieziono do obozu koncentracyjnego.

Po wojnie władze komunistyczne przez wiele lat nie pozwalały odbudować kaplicy. Pozwolenie wydano dopiero 28 marca 1974 roku.

Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński 15 grudnia 1980 r. erygował parafię pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego i przydzielił jej byłą kaplicę sióstr Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia jako kościół parafialny.

Prace przy odbudowie kościoła rozpoczął proboszcz parafii, ks. Tadeusz Polak. W czasie odbudowy, zniknęły ślady po kulach i okopcone po pożarze ściany, a pozostawiono jedynie fragment ściany ceglanej dawnej kaplicy, od strony ul. Żytniej.

Przebudowano zakrystię i dom parafialny, dobudowano małą wieżyczkę zegarową. Dalsze prace przy rozbudowie kościoła kontynuował obecny proboszcz ks. Krzysztof Stosur.

W październiku 2004 roku kamień węgielny pod odbudowę i rozbudowę kościoła Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie wmurował Prymas Polski, kard. Józef Glemp.

Od 2012 roku fundatorkę oraz fakt wstąpienia do klasztoru św. Faustyny upamiętnia tablica, poświęcona przez metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

W głównym ołtarzu świątyni centralne miejsce zajmuje obraz Jezusa Miłosiernego „Jezu ufam Tobie", poświęcony w 1998 r przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Obraz ten, zanim został umieszczony go w ołtarzu głównym świątyni, przed wielkim jubileuszem roku 2000 nawiedził wszystkie parafie archidiecezji warszawskiej.

Obchody Święta Miłosierdzia Bożego także na Woli, w Parku Moczydło. Tam przy figurze Jezusa Miłosiernego o godz. 15 zostanie odprawiona msza święta, której przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Po niej - koncert Eleni.

Święto Miłosierdzia Kościół obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Do kalendarza liturgicznego wpisał je najpierw w 1985 roku ks. kard. Franciszek Macharski, w archidiecezji krakowskiej, a następnie niektórzy biskupi polscy na terenach swoich diecezji.

Na prośbę Episkopatu Polski w 1995 roku Ojciec Święty Jan Paweł II wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny, 30 kwietnia 2000 papież ustanowił je dla całego kościoła. Święto Miłosierdzia Bożego nazywane jest też Niedzielą Miłosierdzia.

Uroczystości odbędą się m.in. w sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach, czy w warszawskim kościele Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny, gdzie życie zakonne rozpoczęła św. Faustyna Kowalska.

W Krakowie – Łagiewnikach o godz. 10 przy ołtarzu polowym rozpocznie się główna msza, której przewodniczyć będzie ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Kościół
Nie żyje ks. Roman Kneblewski. Słynący z kontrowersji duchowny miał 72 lata
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Watykan zajmie się katolicką wspólnotą spod Warszawy
Kościół
Wybory samorządowe 2024. KEP wyjaśnia, czym powinni kierować się wierzący
Kościół
Biskup Marek Mendyk wygrał proces o zniesławienie