Bp Miziński o Świętach Wielkanocnych i wizycie papieża Franciszka w Polsce

aktualizacja: 27.03.2016, 08:19
Bp Miziński o Świętach Wielkanocnych i wizycie papieża Franciszka...
Bp Miziński o Świętach Wielkanocnych i wizycie papieża Franciszka w Polsce
Foto: Fotorzepa, Jacek Świerczyńskii

Wielkanoc to objawienie ogromu Bożego miłosierdzia wobec każdego człowieka - podkreśla sekretarz KEP bp Artur Miziński. Życzy jednocześnie wszystkim Polakom, by święta te przeżywali w duchu wiary, 1050. rocznicy Chrztu Polski i zbliżającej się wizyty papieża Franciszka.

W tym roku Święta Wielkanocne będą miały wyjątkowy charakter. Proszę powiedzieć dlaczego.

Bp Miziński: W tym roku - w Roku Jubileuszu Miłosierdzia - Święta Wielkanocne przynajmniej z dwóch motywów będą miały specyficzny charakter w formie ich przeżywania. Najpierw Wielkanoc to nic innego, jak objawienie ogromu Bożego miłosierdzia wobec każdego człowieka, bo przecież Święta Wielkanocne, to męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boga przez grzech odszedł od Niego i nie mógł liczyć na to, co go spotkało dzięki właśnie miłości miłosiernej Boga.

Święta Wielkanocne są wchodzeniem w tę tajemnicę nieskończonej miłości Boga do człowieka, kiedy to Bóg w Jezusie Chrystusie - jak napisał papież Franciszek w bulli na ten Jubileuszowy Rok Miłosierdzia - "jest obliczem kochającego Ojca, obliczem miłości Bożej". A więc Bóg Ojciec przyjął ofiarę Jezusa Chrystusa i przywrócił razem z Nim ludzkości godność dziecka Bożego.

I druga tajemnica tej Paschy to 1050. rocznica Chrztu Polski, bo jak św. Paweł mówi: "W chrzcie zostaliśmy zanurzeni w śmierci Jezusa Chrystusa i Jego zmartwychwstaniu". A więc chrzest jest tym sakramentem, który daje nam wszystkim udział owocach zbawczych męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Przez chrzest zostaliśmy w to dzieło Chrystusowe włączeni. {...) Sadzę, że będzie to czas odrodzenia duchowego każdego z nas i całego naszego narodu.

Chrzest Mieszka I i tworzące się państwo polskie miało nie tylko wymiar religijny, ale także wejścia w tradycję chrześcijańską Europy, włączenia się w rodzinę narodów chrześcijańskich. Dzisiaj, po 1050. latach widzimy, jak bardzo potrzebna jest obecność Polski w tej wspólnocie zjednoczonych narodów europejskich, aby przywracać na nowo - gdzieś odsuwany na margines życia - ten chrześcijański wymiar naszego istnienia, naszej kultury, cywilizacji zachodnioeuropejskiej.

KOMENTARZ DNIA

Żródło:

POLECAMY

KOMENTARZE