Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Koœciół

Zmarł kardynał Law, który tuszował przypadki pedofilii

pap/epa
Zmarł kardynał Bernard Law, który w 2002 roku zrezygnował z funkcji arcybiskupa Bostonu po ujawnieniu, że przez lata tuszował przypadki pedofilii wœród tamtejszych księży - poinformowały amerykańskie media, powołujšc się na koœcielne Ÿródła.

Stacja telewizyjna CBS-4 poinformowała, że kardynał chorował i zmarł w szpitalu w Rzymie. O œmierci dostojnika napisały również m.in. dzienniki "Boston Globe" i "Boston Herald". Oczekuje się, że w cišgu dnia Watykan wyda oficjalny komunikat w tej sprawie.

Bernard Law był arcybiskupem Bostonu przez 19 lat do 2002 roku, gdy w nagrodzonym Pulitzerem œledztwie dziennikarskim "Boston Globe" ujawnił, że choć przez wiele lat wiedział o przypadkach pedofilii wœród podlegajšcych mu księży, nie pozbawiał ich stanowisk, a tylko przenosił do innych parafii. Przez krytyków oskarżany był o tuszowanie skandalu. "Boston Herald" podkreœla, że formalnie nigdy nie złamał prawa kanonicznego, ponieważ do 2002 roku księża nie mieli obowišzku zgłaszania znanych im przypadków molestowania dzieci.

Poczštkowo znany z niechęci do mediów kardynał Law odmawiał komentowania skandalu, póŸniej wystosował przeprosiny i zapowiedział zmiany. Jednak publiczne oburzenie, a także wiele głosów krytycznych, w tym od podlegajšcych mu księży, sprawiły, że ustšpił z urzędu w tym samym roku, jako najwyższy rangš dostojnik Koœcioła katolickiego w USA.

Po dwóch latach kardynał został wezwany przez papieża Jana Pawła II do Rzymu, gdzie został archiprezbiterem bazyliki Matki Bożej Większej, jednej z czterech głównych bazylik Watykanu. Ustšpił z tej funkcji w 2011 roku po osišgnięciu wieku 80 lat i nadal mieszkał w Wiecznym Mieœcie.

W wywiadzie dla "USA Today" w 2002 roku hierarcha mówił, że nie był œwiadomy rozmiarów kryzysu ani jego poœredniego wpływu na ofiary, ich rodziny i Koœciół katolicki. Wiele ofiar księży pedofilów odrzucało to tłumaczenie i oskarżało kardynała Lawa o okazywanie większego współczucia molestujšcym księżom niż im samym.

Jego rezygnacja z urzędu arcybiskupa była szokujšcym końcem wspaniałej kariery koœcielnej Lawa, wykształconego na Harvardzie teologa - zauważa Reuters.

Kardynał Law cieszył się opiniš "stosunkowo postępowego arcybiskupa", a jego zdecydowany sprzeciw wobec zalegalizowania aborcji, walka o równouprawnienie czarnoskórych obywateli USA, troska o sprawy młodzieży, pomoc dla Kubańczyków i liczne pielgrzymki do różnych zakštków œwiata, w tym do Polski w 1986 roku, zyskały mu duże poparcie wœród wiernych - podkreœlajš bostońskie media.

Dziennikarskie œledztwo "Boston Globe", które doprowadziło do ujawnienia skandalu pedofilskiego w archidiecezji bostońskiej, stało się tematem filmu "Spotlight", który w 2016 roku zdobył dwa Oscary, w tym dla najlepszego filmu i za najlepszy scenariusz oryginalny.

Skandal w Bostonie rozpoczšł trwajšcy do dziœ "bolesny czas" rozliczeń Koœcioła katolickiego z przestępstw pedofilii - pisze Associated Press. Z doniesień mediów oraz badań zleconych przez amerykański Episkopat wynika, że od 1950 roku ponad 6,5 tys., czyli 6 proc. księży w USA zostało oskarżonych o molestowanie dzieci, a Koœciół katolicki w tym kraju wypłacił w sumie 3 mld dolarów w ramach ugód zawieranych z ofiarami.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL