Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Koœciół

Biskup polowy modlił się za zastrzelonego policjanta

Fotorzepa, Radek Pasterski
Trzeba być zdecydowanym w walce ze złem, nawet jeœli trzeba wypełnić słowa œlubowania do końca – życie swoje oddać - powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek podczas mszy w intencji policjanta œmiertelnie postrzelonego w nocy z soboty na niedzielę.

Do strzelaniny doszło w Wiszni Małej (Dolnoœlšskie) podczas próby włamania do bankomatu. Oprócz policjanta zginšł także napastnik, który zaczšł strzelać z broni maszynowej. Trzej policjanci zostali ranni.

W homilii podczas poniedziałkowej mszy w katedrze polowej Wojska Polskiego bp Guzdek powiedział, że adwent rozpoczšł się "tragicznie dla wszystkich noszšcych mundury". - Jesteœmy razem z rodzinami, tymi, którzy opłakujš œmierć swojego najbliższego, tymi, którzy przeżywajš dramat i przebywajš w szpitalach razem z rannymi. Dzisiaj, w ten szczególny wieczór, chcemy modlić się za œwiętej pamięci Mariusza, za poszkodowanych – o szybki powrót do pełni sił, jak również za ich rodziny – powiedział bp Guzdek.

Hierarcha zachęcił do modlitwy za całš policję, "aby to wydarzenie nikogo nie złamało, ale jeszcze bardziej umocniło". - Trzeba być zdecydowanym w walce ze złem. Nawet jeœli trzeba wypełnić słowa œlubowania do końca – życie swoje oddać – podkreœlił. Zaznaczył, że ludzie noszšcy mundury sš "odporni i zahartowani", "bardzo obyci ze œwiatem przestępczym", a jednoczeœnie "służš sprawie pokoju i bezpieczeństwa", czyli majš "wielkš wrażliwoœć serca". - Potrafimy współodczuwać tragedię kolegi, jego rodziny. Dlatego tu jesteœmy, bez żadnej wielkiej zapowiedzi. To odruch naszego serca. Nie jesteœmy tu z rozkazu. Współodczuwamy ten ból i to cierpienie – powiedział bp Guzdek.

Biskup przypomniał, że w katedrze Wojska Polskiego ci, którzy polegli na służbie, sš "zawsze otaczani szacunkiem, czciš i modlitwš". - A mam œwiadomoœć tego – i dobrze, żeby wielu miało œwiadomoœć - że w Komendzie Głównej Policji na tablicy pamięci wypisanych jest 113 imion i nazwisk policjantów, którzy polegli na służbie. Imię waszego kolegi, który dołšczył do tego już niebieskiego orszaku, jest 114 – powiedział bp Guzdek, zwracajšc się do uczestniczšcych w liturgii policjantów.

Hierarcha zauważył, że współczeœni policjanci i żołnierze potrzebujš dwóch przymiotów: wrażliwoœci i wiary. - Jakże to jest ważne, żeby widzieć, że œwiat jest dobry, żeby widzieć te proporcje właœciwe. Jest zło, ale nie można zapomnieć o tym morzu dobra, o morzu ludzi silnych, wspaniałych – zaznaczył. Zachęcał też do pogłębiania wiary. - Bo życie jest bardzo ulotne. Wychodzimy na służbę i nie wiemy, czy z niej wrócimy – wyjaœnił.

We mszy uczestniczyli żołnierze i policjanci.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL