Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Koœciół

Prymas abp Wojciech Polak: Polsce potrzeba siły jednoczšcej

Fotorzepa/Waldemar Kompała
O roli przesłania gietrzwałdzkiego i o sile jednoczšcej i pełnej pokoju, płynšcej z Gietrzwałdu, której potrzeba w życiu rodzinnym, osobistym i społecznym mówił prymas Polski abp Wojciech Polak w 140. rocznicę objawień maryjnych w Gietrzwałdzie (woj. warmińsko-mazurskie).

W homilii wygłoszonej na Błoniach Gietrzwałdzkich do pielgrzymów, którzy tłumnie przybyli w niedzielę na główne uroczystoœci do Sanktuarium Maryjnego, abp Polak przypomniał słowa Prymasa Tysišclecia Stefana Wyszyńskiego sprzed 50 lat. Wówczas kardynał Wyszyński koronował w Gietrzwałdzie obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Kardynał Wyszyński mówił wówczas, że Matka Boża "przywołała nas wszystkich do Gietrzwałdu". - Nie pytaliœmy o drogi - wszyscy je znajš. Jakaż to siła jednoczšca, a przy tym pełna pokoju. Niesie radoœć, wnosi spokój w duszę. Aż cieszyć się trzeba, że w Polsce działa taka siła, która bez gwałtu i przemocy wszystko uspokaja, jednoczy, raduje. Jak trzeba z tej siły korzystać - mówił wtedy kardynał Wyszyński.

Abp Polak przywołujšc te słowa, podkreœlił, że "nam przecież tej siły i takiej właœnie siły tak bardzo dziœ potrzeba".

- Potrzeba nam tej siły w naszym życiu rodzinnym, osobistym, społecznym, siły prawdziwie nas jednoczšcej, a przy tym pełnej pokoju. W tylu miejscach i w tylu sytuacjach mówimy, że jesteœmy tak bardzo podzieleni i skłóceni. Tyle razy ostrzegamy siebie nawzajem, że jest to bardzo niebezpieczne i niszczšce, niepotrzebne i oœmieszajšce nas w oczach innych - mówił prymas Polski.

- Tyle razy powtarzamy, że trzeba coœ zmienić, że musimy postępować inaczej, że doœć już tego, byœmy się tak sami z premedytacjš i determinacjš niszczyli. Uwierzmy zatem jeszcze raz, że w Polsce działa taka siła, która bez gwałtu i przemocy wszystko uspokaja, jednoczy, raduje. Ona jest tutaj w Gietrzwałdzie - zaznaczył abp Polak.

W niedzielę na głównej uroczystoœci z okazji 140. rocznicy objawień maryjnych i 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Gietrzwałdzkiej przybyły tłumy wiernych z Polski i Archidiecezji Warmińskiej.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL