Kościół

ŚDM: Trwają ostatnie testy aplikacji mobilnej "Pielgrzym"

AFP
Trwają ostatnie testy aplikacji mobilnej "Pielgrzym", która w czasie ŚDM przyda się nie tylko tym, którzy przyjadą do Krakowa na spotkanie z Franciszkiem, ale i mieszkańcom. Znajduje się w niej m.in. mapa i przewodnik po mieście, szczegółowy program ŚDM, rozmówki w dziewięciu językach.

"Pielgrzym" jest tworzony przez Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 i firmę Comarch, która jest odpowiedzialna za stronę techniczną. Aplikacja będzie dostępna w dziewięciu językach, a jej premiera jest planowana na początek maja. W tej chwili jej funkcjonalność sprawdzają ludzie z różnych krajów świata.

W aplikacji znajdują się podstawowe informacje dla obcokrajowców: jak poradzić sobie w Krakowie, opis zabytków i atrakcji turystycznych oraz treści religijne, w tym program ŚDM.

"Ważnym elementem jest harmonogram wydarzeń. Założyliśmy, że wydarzenia centralne będą interesować wszystkich, a spośród pozostałych każdy może wybrać interesujące go i spersonalizować aplikację, tworząc indywidualny program pobytu" – mówił Ireneusz Bigaj z Comarchu. "Jednym z rozwiązań, które zaproponowaliśmy jest zaznaczenie miejsca noclegu tak, by nawet jeśli ktoś się zgubi, aplikacja bezpiecznie doprowadziła go do miejsca zakwaterowania" – dodał.

Większość funkcji aplikacji będzie dostępna offline, czyli nawet w sytuacji, kiedy nie będzie łączności komórkowej ani internetowej. "Założyliśmy, że aplikacja i tak będzie użyteczna i będzie wspierać pielgrzymów, a zawarte w niej treści będą dla nich pomocne" – podkreśliła Barbara Waszkiewicz.

W aplikacji znajdą się numery kontaktowe do służb bezpieczeństwa oraz konsulatów i ambasad. Pielgrzymi będą mogli korzystać m.in. z mapy, na której zaznaczone będą miejscami najważniejszych wydarzeń ŚDM, punkty gastronomiczne, medyczne, miejsca parkingowe i strefy, z których wyrusza transport.

Ponadto aplikacja będzie zawierała rozmówki w dziewięciu językach, modlitewnik, śpiewnik, teksty liturgiczne oraz mały przewodnik po Krakowie i Małopolsce. Korzystając z rozmówek będzie można usłyszeć wymowę danego słowa. Częścią aplikacji będzie „rozrywka”, czyli gra o ŚDM oraz quizy.

"Zakładamy, że osoby wybierające się do Krakowa pobiorą aplikację jeszcze zanim wyjadą z domu. Do tego zachęcać ich będzie Komitet Organizacyjny ŚDM, gdyż w Krakowie mogą być problemy z dostępem do internetu, dlatego w trakcie ŚDM nie będzie już aktualizacji aplikacji, tylko ewentualne rozszerzenia informacji o dodatkowe, nowe treści” – podkreśliła Waszkiewicz.

Część funkcji będzie aktualizowana online, m.in. prognozy pogody, powiadomienia o utrudnieniach w transporcie, czy o tym, jakie wydarzenie wkrótce się rozpocznie. Aplikacja zakłada możliwość połączenia z mediami społecznościowymi. Korzystając z niej będzie można wysłać pocztówkę z ŚDM do znajomych lub opublikować ją w mediach społecznościowych.

Praca nad "Pielgrzymem" trwa od kilku miesięcy. Jak podkreślają jej twórcy atutem tej aplikacji jest liczba języków. Dostępna będzie na smartfony z systemami: Android, iOS, Windows.

To oficjalna aplikacja ŚDM, ale nie jedyna, jaka w związku z tym wydarzeniem jest przygotowywana. Miłosierdziu Bożemu i Łagiewnikom poświęcona będzie aplikacja Faustyna.pl. Miasto Kraków także modyfikuje swoją aplikację tak, by była jak najbardziej przydatna dla młodych ludzi z całego świata.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL