Sprzedaż fajerwerków z instrukcją obsługi w języku polskim

Wymagania związane z obrotem widowiskowymi wyrobami pirotechnicznymi zależą od tego, do jakiej klasy je zaliczono. Klasyfikacja tych wyrobów zależy m.in. od stopnia związanego z nimi zagrożenia.

Aktualizacja: 26.12.2016 16:22 Publikacja: 26.12.2016 07:38

Sprzedaż fajerwerków osobom nieletnim jest zakazana

Sprzedaż fajerwerków osobom nieletnim jest zakazana

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch

Problem

W okresie między świętami i nowym rokiem przedsiębiorca chce sprzedawać fajerwerki. Czy potrzebna jest koncesja lub pozwolenie na handel tymi wyrobami?

Co mówią przepisy

W art. 6 ust. 1 ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (dalej u.m.w.) przewidziano, że wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi wymaga zasadniczo uzyskania koncesji, udzielanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (art. 7 ust. 1 u.m.w.). W art. 6 ust. 2 pkt 1 u.m.w. zastrzeżono jednak, że koncesji nie wymaga m.in. obrót wyrobami pirotechnicznymi, o których mowa w art. 62c ust. 1 pkt 1 lit. a-c, pkt 2 lit. a oraz pkt 3 lit. a ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (dalej u.u.c.).

Zgodnie ze wskazanymi wyżej przepisami u.u.c., chodzi tu o wyroby pirotechniczne:

- widowiskowe, czyli przeznaczone do celów rozrywkowych (tzw. fajerwerki) klasy F1, F 2 lub F3,

- przeznaczone do użytku teatralnego, czyli do wykorzystania na scenie wewnątrz lub na zewnątrz budynków, w tym w produkcji filmowej i telewizyjnej lub do podobnego użytku, klasy T1, bądź

- pozostałe wyroby pirotechniczne klasy P1.

Klasyfikacja wyrobów pirotechnicznych wprowadzanych do obrotu zależy od sposobu ich używania, przeznaczenia i stopnia zagrożenia, w tym poziomu hałasu. Przykładowo wyroby pirotechniczne klasy F1 podczas działania charakteryzują się bardzo niskim stopniem zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska, a także nieistotnym poziomem hałasu i są przeznaczone do użytku w budynkach oraz na zamkniętym obszarze na zewnątrz budynków. Natomiast wyroby klasy F3 podczas działania charakteryzują się średnim stopniem zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska, a także nieszkodliwym dla zdrowia ludzi poziomem hałasu i są przeznaczone do użytku na dużych, otwartych przestrzeniach na zewnątrz budynków.

W myśl art. 9 ust. 1 u.u.c. zasadą jest, że nabywanie, przechowywanie lub używanie przez przedsiębiorcę materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego wymaga uzyskania pozwolenia wojewody właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy (art. 10 ust. 1 u.u.c.). W art. 9 ust. 2 u.u.c. zastrzeżono jednak, że nie jest wymagane pozwolenie na nabywanie, przechowywanie lub używanie wyrobów pirotechnicznych klasy F1, F 2, F 3, T 1 lub P1.

podstawa prawna: art. 6, art. 7, art. 33 ustawy z 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (tekst jedn. DzU z 2012 r. poz. 1017 ze zm.)

podstawa prawna: art. 3, art. 9-10, art. 20, art. 62c, rozdziały 5d-5e ustawy z 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (tekst jedn. DzU z 2015 r. poz. 1100 ze zm.)

podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Gospodarki z 27 października 2010 r. w sprawie pomieszczeń magazynowych i obiektów do przechowywania materiałów wybuchowych, broni, amunicji oraz wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (DzU z 2010 r. nr 222, poz. 1451)

podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU z 2010 r. nr 109, poz. 719)

podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 9 lipca 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji, transporcie wewnątrzzakładowym oraz obrocie materiałów wybuchowych, w tym wyrobów pirotechnicznych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 262)

Anna Puszkarska, radca prawny

Obrót wyrobami pirotechnicznymi klasy: F1, F 2, F 3, T 1 lub P1 nie wymaga koncesji. Nie jest także potrzebne pozwolenie wojewody na nabywanie, przechowywanie lub używanie tych wyrobów. Koncesji wymaga natomiast obrót wyrobami pirotechnicznymi klasy: F4, T 2 lub P2. Klasa F4 obejmuje wyroby pirotechniczne widowiskowe, które podczas działania charakteryzują się wysokim stopniem zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska, a także nieszkodliwym dla zdrowia ludzi poziomem hałasu, określane również jako wyroby pirotechniczne widowiskowe do zastosowań profesjonalnych. Są one przeznaczone do obsługi i użytku wyłącznie przez osoby posiadające wiedzę specjalistyczną (por. art. 20 u.u.c.). Przedsiębiorca, który posiada koncesję na wytwarzanie materiałów wybuchowych lub obrót tymi materiałami, może nabywać i przechowywać materiały wybuchowe przeznaczone do użytku cywilnego lub używać je bez uzyskania pozwolenia, po spełnieniu wymagań określonych w art. 9 ust. 3 i 4-5 u.u.c.

Wprowadzenie do obrotu

Obowiązki podmiotów gospodarczych związane z wprowadzaniem do obrotu lub udostępnianiem na rynku wyrobów pirotechnicznych określono w rozdziale 5d u.u.c. Przykładowo, zgodnie z art. 62zg u.u.c. dystrybutor wyrobów pirotechnicznych, czyli podmiot działający w łańcuchu dostaw, niebędący producentem ani importerem, który udostępnia te wyroby na rynku, powinien m.in.:

sprawdzić czy do wyrobu została dołączona instrukcja obsługi oraz informacje dotyczące bezpieczeństwa, w języku polskim, jeżeli nie umieszczono ich na etykiecie lub opakowaniu jednostkowym wyrobu, zapewnić, aby w okresie, gdy ponosi odpowiedzialność za wyrób, warunki przechowywania i transportu nie wpływały ujemnie na zgodność wyrobu z wymaganiami bezpieczeństwa.

Wyroby pirotechniczne wprowadzone do obrotu podlegają kontroli w zakresie spełniania przez nie wymagań na zasadach określonych w rozdziale 5e u.u.n. Kontrolę tę prowadzą:

wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej - w zakresie wyrobów pirotechnicznych klas F1-F4, T 1 i P1 oraz

inspektorzy pracy - w zakresie wyrobów pirotechnicznych klas F4, T 1, T 2, P 1 i P2.

Warunki przechowywania i sprzedaży

Materiały wybuchowe powinny być przechowywane w odpowiednio usytuowanych, przystosowanych i zabezpieczonych pomieszczeniach magazynowych, w warunkach zapewniających ochronę życia i zdrowia ludzkiego, mienia oraz środowiska naturalnego (por. art. 33 ust. 1 u.m.w.). Wymagania dotyczące obiektów do przechowywania materiałów wybuchowych przeznaczonych do obrotu określono w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 27 października 2010 r. Wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej wskazano w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. W rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 9 lipca 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji, transporcie wewnątrzzakładowym oraz obrocie materiałów wybuchowych, w tym wyrobów pirotechnicznych, przewidziano m.in., że pomieszczenia, w których prowadzony jest obrót wyrobami pirotechnicznymi, dzieli się na: sklepowe, zaplecza, magazynowe i doraźnej sprzedaży. Prowadzenie sprzedaży wyrobów pirotechnicznych w innych obiektach handlowych musi odbywać się wyłącznie na wyodrębnionych do tego celu stanowiskach, bez możliwości sprzedaży samoobsługowej. W pomieszczeniach doraźnej sprzedaży (przeznaczonych do realizacji okolicznościowej sprzedaży wyrobów pirotechnicznych widowiskowych, nie dłużej niż 21 dni w roku) mogą znajdować się wyłącznie wyroby pirotechniczne widowiskowe klasy F1, F 2 i F3, w ilości nieprzekraczającej 300 kg brutto ich łącznej masy.

Problem

W okresie między świętami i nowym rokiem przedsiębiorca chce sprzedawać fajerwerki. Czy potrzebna jest koncesja lub pozwolenie na handel tymi wyrobami?

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe