#RZECZoPRAWIE: Korpalski o pozwach frankowiczów przeciwko bankom

W czwartkowym programie #RZECZoPRAWIE gościem Tomasza Pietrygi był Mariusz Korpalski, radca prawny z Komarnicka, Korpalski Kancelaria Prawna.

Publikacja: 12.01.2017 16:28

Mariusz Korpalski

Mariusz Korpalski

Foto: rp.pl

Jak wygląda sytuacja frankowiczów przed sądami?

Jest to sytuacja wyczekiwania na pierwsze prawomocne orzeczenia ws. rozliczenia kredytów indeksowanych czy denominowanych do franka. Pojawiają się pojedyncze orzeczenia, które nie dotyczą głównego problemu.

Jakie jest zainteresowanie frankowiczów?

Zainteresowanie wzrosło po wakacjach, bo stwierdzili, że rozwiązania prawnego szybko nie będzie.

Klienci jakich banków są najbliżej rozstrzygnięcia?

Ci, którzy najszybciej złożyli sprawy w sądach. Jest to pozew indywidualny przeciwko bankowi Getin o nadpłatę, którą klient zapłacił – w zw. z tym, że bank wyliczał ratę w oparciu o indeksację, do której przyjął kurs ustalany sam przez siebie. Najprawdopodobniej będzie to pierwsza tego typu sprawa w Polsce, która zostanie rozstrzygnięta przez sąd apelacyjny w Warszawie.

Instytucje państwowe zmieniły zdanie w tej sprawie. Czy ostatnia opinia UOKiK może spowodować, że te pozwy frankowiczów będą rozstrzygane na ich korzyść?

Każda taka wypowiedź, opinia może mieć wpływ na orzeczenie sądu.

Przestrzegam przed automatycznym rozwiązaniem dla wszystkich spraw. Moim zdaniem takiego rozwiązania nie będzie i każda sprawa będzie traktowana indywidualnie.

Od połowy zeszłego roku od stanowiska rzecznika finansowego wydanego w czerwcu pojawiło się więcej orzeczeń korzystnych. Jest to pewna tendencja. Są to cały czas wyroki pojedyncze i nieprawomocne. Stanowiska UOKiK ws. oprocentowania raz są brane pod uwagę przez sądy, raz nie.

Prezes NBP zajmuje stanowisko mniej formalnie. Nie sadzę, że w tym wypadku ma to decydujące znaczenie dla sądu. KNF raczej usuwa się w cień oddając pałeczkę NBP.

Czy lepiej skorzystać z postępowania grupowego czy indywidualnie?

Lepiej indywidualnie.

Jesteśmy bogatsi w doświadczenia. 2,5 roku temu złożyliśmy pierwszy pozew zbiorowy ws. kredytów indeksowanych.

Szacunki przewidywały, że procedura grupowa powinna trwać ok. rok dłużej niż to jest ws. indywidualnych. Wiosną miną 3 lata – dopiero pierwsza sprawa grupowa przejdzie z części formalnej do merytorycznej. Zajmuje to 2 lata dłużej, niż myśleliśmy. Jest to zdecydowanie za długo.

Klientom niezdecydowanym, których stać na przejęcie ciężaru procesu na siebie doradzamy złożenie sprawy indywidualnej. Opłaty za pozwy indywidualne spadły, nie przekraczają 1 tys. zł. Stały się bardziej dostępne.

Korpalski w #RZECZoPRAWIE

Jak wygląda sytuacja frankowiczów przed sądami?

Jest to sytuacja wyczekiwania na pierwsze prawomocne orzeczenia ws. rozliczenia kredytów indeksowanych czy denominowanych do franka. Pojawiają się pojedyncze orzeczenia, które nie dotyczą głównego problemu.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe