Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Hawaje: Przeprowadzono test systemu ostrzegania przed atakiem nuklearnym

Pixabay
Z powodu zagrożenia ze strony Korei Północnej, na Hawajach przeprowadzono w pištek test systemu ostrzegania dŸwiękowego przed atakiem nuklearnym - poinformowała AP. System ostrzegania pochodzi z czasów zimnej wojny.

Na wyspach znajduje się 385 syren ostrzegawczych, pištkowy próbny alarm trwał minutę lecz nie wywołał dużego wrażenia - poinformowała AP. Turyœci twierdzili, że w okolicach plaży Waikiki sygnały ostrzegawcze były ledwo słyszalne.

Przed zrealizowaniem tego pierwszego testu systemu od czasów zimnej wojny, władze przeprowadziły szerokš akcję informacyjnš, także wœród turystów, majšcš na celu wskazanie sposobów postępowania w przypadku prawdziwego alarmu. Mimo to niektórzy nie wiedzieli, co powinni robić i gdzie szukać schronienia.

Według instrukcji wydanej przez władze tego amerykańskiego stanu, mieszkańcy po usłyszeniu ostrzeżenia przed zbliżajšcym się pociskiem powinni jak najszybciej znaleŸć schronienie, pozostać w œrodku i oczekiwać kolejnych komunikatów. Ostrzeżenia majš być wysyłane na telefony mieszkańców oraz nadawane w telewizji i przez radio.

Władze przewidujš, że między wydaniem ostrzeżenia a uderzeniem pocisku z ładunkiem atomowym upłynie mniej niż 20 minut, zalecajš więc mieszkańcom, by zawczasu dowiedzieli się, gdzie mogliby się schronić w sytuacji zagrożenia.

Według szacunków Hawajskiej Agencji Zarzšdzania Kryzysowego (HI-EMA)w razie północnokoreańskiego ataku atomowego na Hawaje zginęłoby ok. 18 tys. osób, a 50-12 tys. doznałoby poparzeń. Po ataku mieszkańcom zaleca się pozostanie w schronie, dopóki władze nie dokonajš pomiarów promieniowania i opadu radioaktywnego, co może potrwać od kilku godzin do nawet 14 dni. Hawaje liczš ok. 1,4 mln mieszkańców.

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un nie groził atakiem bezpoœrednio Hawajom, jednak władze tego stanu postanowiły opracować plan na wypadek takiego ataku z uwagi na przeprowadzone przez reżim testy rakiet balistycznych nad terytorium Japonii i napięcie utrzymujšce się między Pjongjangiem i Waszyngtonem.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL