Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Jemen: Huti ostrzelali budowę elektrowni atomowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

AFP
Wspierani przez Iran jemeńscy rebelianci twierdzš, że wystrzelili w niedzielę pocisk rakietowy w kierunku budowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich elektrowni atomowej. Jest to pierwsze takie uderzenie Huti w kierunku ZEA.

Elektrownia atomowa Barakah jest budowana w zachodniej częœci Emiratów, w pobliżu granicy z Arabiš Saudyjskš. Pierwszy z jej czterech reaktorów ma być włšczony w 2018 roku.

 

Huti wystrzelili w listopadzie z terytorium Jemenu rakietę balistycznš w kierunku stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadu, lecz została ona przechwycona i zniszczona przez saudyjskie siły powietrzne.

Agencja Reutera pisała wtedy, że po raz pierwszy rakieta wystrzelona z obszarów kontrolowanych przez Huti, a oddalonych od Rijadu o prawie tysišc kilometrów, wdarła się tak daleko w głšb Arabii Saudyjskiej.

Od marca 2015 r. sunnicka koalicja arabska pod wodzš Arabii Saudyjskiej, w której duże znaczenie odgrywajš Zjednoczone Emiraty Arabskie, zwalcza wspieranych przez Iran rebeliantów Huti, zmierzajšcych do obalenia prezydenta Jemenu Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego. Huti kontrolujš Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Saudyjczycy chcš, by władzę w Jemenie całkowicie przejšł prawowity prezydent Hadi.

Sunnicka Arabia Saudyjska i szyicki Iran od lat rywalizujš o wpływy na Bliskim Wschodzie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL