Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Korea Północna potępia wspólne ćwiczenia Waszyngtonu i Seulu

Pixabay
Korea Północna potępiła w niedzielę USA i Koreę Południowš za wspólne manewry lotnicze, które rozpocznš się w poniedziałek i potrwajš pięć dni.

W manewrach na terenie Korei Południowej weŸmie udział około 230 samolotów, w tym supernowoczesne myœliwce F-22 Raptor. Ćwiczenia odbywajš się kilka dni po przeprowadzeniu przez Koreę Północnš kolejnej próby międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) typu Hwasong-15 (KN20). Rakiety te, o zasięgu ponad 13 tys. km mogš przenosić głowicę nuklearnš praktycznie do każdego rejonu kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

"To jawna prowokacja przeciwko Korei Północnej, która może doprowadzić do wojny nuklearnej w dowolnym momencie "- czytamy w artykule redakcyjnym północnokoreańskiego dziennika rzšdowego "Rodong".

Pjongjang tłumaczył, że jest zmuszony realizować program jšdrowy w odpowiedzi na zagrożenia dla bezpieczeństwa KRLD ze strony USA i amerykański szantaż jšdrowy, jakiemu poddano północnokoreańskie społeczeństwo "pragnšce li tylko życia w pokoju".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL