Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Amerykański bombowiec strategiczny przeleciał nad Półwyspem Koreańskim

AFP
Amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu B-1B przeleciał w œrodę nad Półwyspem Koreańskim w ramach zakrojonych na szerokš skalę manewrów sił powietrznych USA i Korei Płd. - podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołujšc się na wojsko Korei Płd.

Bombowiec dołšczył do niewykrywalnych przez radary myœliwców F-22 Raptor podczas ćwiczeń bombowych, które rozpoczęły się w poniedziałek i które potrwajš do pištku.

W dorocznych ćwiczeniach Vigilant Ace bierze udział ponad 230 samolotów, w tym szeœć myœliwców F-22 Raptor czy myœliwce F-35.

Na miejscu znajduje się również około 12 tysięcy amerykańskich żołnierzy, w tym z marynarki wojennej i piechoty morskiej, oraz wojsko południowokoreańskie. Samoloty startujš z oœmiu amerykańskich i południowokoreańskich obiektów wojskowych.

Manewry w Korei Płd. odbywajš się w niespełna tydzień po ogłoszeniu przez reżim w Pjongjangu informacji o przeprowadzeniu próby najbardziej zaawansowanej międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), zdolnej dosięgnšć terytorium Stanów Zjednoczonych.

Tymczasem prezydent Korei Południowej Mun Dze In przybędzie z wizytš do Chin w dniach 13-16 grudnia - poinformowała w œrodę chińska agencja Xinhua, powołujšc się na rzecznika MSZ Chin Lu Kanga.

Xinhua nie podała więcej szczegółów, ale wizyta odbędzie się w czasie wzrostu napięcia na Półwyspie Koreańskim z powodu niedawnych prób rakiet balistycznych oraz próby nuklearnej Korei Północnej.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL