Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Deputowany: Rosja może wzmocnić zgrupowanie Iskanderów w Kaliningradzie

Deputowany Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, Władimir Szamanow oznajmił, że Rosja może wzmocnić zgrupowanie rakiet Iskander m.in. w obwodzie kaliningradzkim, co przedstawił jako odpowiedŸ na rozmieszczanie w Polsce sił amerykańskich.

Wczeœniej w czwartek ministerstwo obrony Rosji oœwiadczyło, że rotacja jednostek amerykańskich w Polsce, która nastšpiła w ramach operacji Atlantic Resolve, oznacza, iż w pobliżu granic rosyjskich rozlokowana jest nie brygada, a dywizja wojsk USA. 

Szamanow, który jest szefem komisji obrony w Dumie Państwowej powiedział, że Rosja "obowišzkowo podejmie kroki w odpowiedzi" i ocenił, że ich elementem może być rozlokowanie dodatkowych wojsk rosyjskich na kierunku zachodnim. "Nie tylko jednostek i pododdziałów, ale i œrodków rażenia; np. wzmocnienie zgrupowania Iskanderów, w tym w Kaliningradzie" - ocenił.

Resort obrony Rosji oœwiadczył w czwartek, że do Polski przybyła 2. brygada pancerna USA wraz ze sprzętem pancernym, a zarazem w Polsce i państwach bałtyckich "nie znikł pozostawiony tam sprzęt wojskowy 3. amerykańskiej brygady pancernej". Resort ocenił, że "w ten sposób, wbrew wszystkim deklaracjom NATO i USA o +nieznaczšcych+ siłach wojskowych œcišganych ku granicom rosyjskim, de facto teraz rozlokowano już nie brygadę, a dywizję zmechanizowanš sił zbrojnych USA". 

Generał Szamanow był od 2009 roku dowódcš Wojsk Powietrznodesantowych Rosji. Wczeœniej uczestniczył w obu kampaniach wojennych w Czeczenii, gdzie dosłużył się tytułu Bohatera Rosji. Organizacje obrońców praw człowieka, jak Human Rights Watch, oskarżajš go o zbrodnie wojenne. 

W listopadzie 2016 roku rosyjskie ministerstwo obrony oœwiadczyło, że rozmieszczenie w Kaliningradzie systemów rakietowych Iskander to "wewnętrzna sprawa Rosji". O tym, że Iskandery zostały przeniesione do kaliningradzkiej enklawy, powiadomiły na poczštku paŸdziernika media estońskie. Rosja oznajmiła wówczas, że rozmieszczenie rakiet to częœć rutynowych manewrów. 

Iskandery (w kodzie NATO - SS-26 Stone) to lšdowe pociski balistyczne na mobilnej platformie samochodowej. W wersji dla armii rosyjskiej majš zasięg 380-500 km. Testowany jest również system Iskander-K, uzbrojony w pociski manewrujšce o zasięgu ponad 500 km. 

Iskandery mogš przenosić ładunki nuklearne. Jedna brygada takich rakiet to 100 jednostek sprzętu wojskowego, w tym 10 wyrzutni. W skład brygady wchodzš też pojazdy dowodzenia i obsługi technicznej rakiet oraz wyrzutni, samobieżne stacje diagnostyczno-remontowe dla œrodków łšcznoœci i dowodzenia, jak również pojazdy socjalne dla załóg.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL