Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Korea Północna grozi, że "zatopi" Japonię, a USA obróci w "popiół i ciemność"

AFP
Korea Płn. zagroziła w czwartek, że użyje broni jšdrowej, by - jak to ujęto - "zatopić" Japonię, a USA obrócić w "popiół i ciemnoœć" za poparcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i sankcji wobec reżimu w Pjongjangu za ostatniš próbę nuklearnš.

"Cztery wyspy archipelagu (Wysp Japońskich) powinny zostać zatopione przez bombę nuklearnš dżucze. Nie potrzebujemy, żeby Japonia dłużej istniała w naszym pobliżu" - oœwiadczył zwišzany z władzami komitet zajmujšcy się relacjami zewnętrznymi Korei Północnej. Jego komunikat przekazała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA. 

Dżucze to ideologia wprowadzona przez Kim Ir Sena, dziadka obecnego przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una; jest to północnokoreańska wersja marksizmu-leninizmu, podkreœlajšca samodzielnoœć i suwerennoœć Korei Płn., zwłaszcza w polityce wewnętrznej i zagranicznej, obronnoœci i gospodarce. 

"Zredukujmy kontynentalne Stany Zjednoczone do popiołów i ciemnoœci" - napisano również w oœwiadczeniu, w którym wezwano do "zmobilizowania wszystkich œrodków odwetowych". Wezwano również do likwidacji Rady Bezpieczeństwa ONZ, którš okreœlono jako "narzędzie zła", składajšce się ze "skorumpowanych" krajów, działajšcych na rozkaz Stanów Zjednoczonych. 

Komitet oœwiadczył również, że Japonia "tańczy, jak jej zagrajš" Stany Zjednoczone oraz, że nigdy nie zostanie jej przebaczone to, iż w sposób poważny nie przeprosiła za "zbrodnie przeciwko naszemu narodowi"; nawišzano tu najpewniej do japońskiej agresji na Półwysep Koreański w pierwszej połowie XX wieku. Koreę Południowš komitet nazwał "zdrajcami i psami" USA. 

"To oœwiadczenie jest niezwykle prowokacyjne. To coœ, co znaczšco zwiększa regionalne napięcie i jest absolutnie nie do przyjęcia" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej szef gabinetu japońskiego premiera Yoshihide Suga. 

W zwišzku z przeprowadzeniem 3 wrzeœnia przez Koreę Płn. szóstej już próby nuklearnej, a wczeœniej prób z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM), w ostatnim czasie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło. 

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyœlnie w poniedziałek rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północnš. Nowe restrykcje przewidujš m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Płn., całkowite embargo na eksport gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz importu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL