Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Afganistan: Atak NATO - 11 cywilów nie żyje

AFP
Co najmniej 11 cywilów zginęło, a 16 zostało rannych w rezultacie ataku należšcego do NATO œmigłowca na dom zajęty przez talibskich rebeliantów w prowincji Logar na wschodzie Afganistanu - poinformowały miejscowe władze.

Sojusz Północnoatlantycki nie potwierdził dotychczas, że w incydencie uczestniczył jego œmigłowiec lub USA, ale rzecznik natowskiej misji szkoleniowej Resolute Support w oœwiadczeniu przekazał, że badane sš doniesienia w tej sprawie.

Gubernator prowincji Logar Halim Fedai powiedział, że do zdarzenia doszło niedaleko stolicy regionu, Pul-i-Alam.

- Talibowie zajęli pozycje w należšcym do cywilów domu i wystrzelili pocisk w kierunku œmigłowca NATO. Właœciciel domu błagał talibów, by odeszli, ale bez skutku. Œmigłowiec zawrócił i ostrzelał dom, powodujšc ofiary œmiertelne - relacjonował.

Zapowiedziane przez prezydenta USA Donalda Trumpa nasilenie operacji w Afganistanie może sprawić, że wzroœnie też liczba ofiar wœród ludnoœci cywilnej - zauważa Reuters, przypominajšc, że kwestia ta od dawna powoduje napięcia.

Misja Resolute Support została stworzona po zakończeniu w 2014 roku funkcjonowania sił ISAF w Afganistanie w celu dalszego wspierania afgańskich sił bezpieczeństwa.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL