Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Ławrow: ryzyko konfliktu USA i Korei Północnej jest wysokie

AFP
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ocenił w pištek, że ryzyko konfliktu USA i Korei Północnej jest bardzo wysokie, bioršc pod uwagę retorykę obu krajów. Wyraził przy tym nadzieję, że "zwycięży zdrowy rozsšdek".

"Uważam, że ryzyko jest bardzo wysokie, szczególnie jeœli uwzględnić tę retorykę: brzmiš otwarte groŸby użycia siły" - powiedział szef MSZ na spotkaniu z młodymi politologami i socjologami na forum młodzieżowym w obwodzie włodzimierskim.

Ławrow zauważył, że w przypadkach, "gdy dochodzi niemal do bójki, to jako pierwsza z niebezpiecznej linii powinna się zapewne wycofać strona, która jest silniejsza i mšdrzejsza".

"Niestety, retoryka w Waszyngtonie i Pjongjangu zaczyna przekraczać miarę. Mimo wszystko sšdzimy, że zdrowy rozsšdek zwycięży" - mówił. Podkreœlił, że Rosja stoi na stanowisku, że niedopuszczalne jest uzyskanie przez Koreę Północnš broni jšdrowej.

Szef rosyjskiej dyplomacji mówił także o stosunkach Rosji z Zachodem, któremu zarzucił toczenie walki o zachowanie swojej dominacji w œwiecie. "Nasi koledzy amerykańscy wykorzystujš obecnš sytuację, w tym antyrosyjskš postawę swych sojuszników w Europie, po to, by (...) utrzymać znaczenie NATO, które nie może istnieć bez USA, i jednoczeœnie myœleć o własnych interesach ekonomicznych" - oœwiadczył.

Z kolei wewnštrz Unii Europejskiej istnieje - zdaniem rosyjskiego ministra - "agresywna rusofobiczna mniejszoœć", która "próbuje nadużywać zasady solidarnoœci" i narzuca innym państwom unijnym "podejœcia agresywne i konfrontacyjne".

Ławrow przekonywał, że "częœć elit na Zachodzie chciałaby widzieć Rosję słabš" i "gotowš do ustępstw na szkodę jej interesom". Wyraził przekonanie, że "celem wojny na sankcje jest m.in. osišgnięcie tego celu". "Nigdy nie będziemy niczego robić na szkodę naszym interesom i o tym wszyscy wiedzš" - zapewnił.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL