Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Iran: Udany test rakiety nośnej

AFP
Irańska rakieta zdolna do przenoszenia satelitów osišgnęła w czwartek przestrzeń kosmicznš - poinformowała państwowa telewizja Iranu. Wraz z udanym testem rakiety zainaugurowano Narodowe Centrum Kosmiczne Chomeiniego.

Rakieta może osišgnšć wysokoœć 500 km i wynieœć na orbitę satelitę o wadze 250 kg.

Irańska telewizja pokazała zdjęcia ze startu rakiety, na których widać wyrzutnię z portretami byłego i obecnego najwyższego przywódcy duchowego Iranu, ajatollahów Ruhollaha Chomeiniego oraz Alego Chamenei.

"Wraz z testem rakiety Simurgh oficjalnie otwarto Narodowe Centrum Kosmiczne Chomeiniego" - podano w państwowej TV. "Centrum jest dużym obiektem, w którym pracuje się nad wszystkimi etapami programu; przygotowaniem, wystrzelaniem oraz kontrolš satelity" - dodano.

Jak wskazuje agencja Reutera, czwartkowa próba rakietowa może "zwiększyć napięcie" między Teheranem a Waszyngtonem. Strona amerykańska wielokrotnie podkreœlała, że Iran łamie rezolucje ONZ dotyczšce zakazu testów rakiet balistycznych, które mogš służyć w rozwoju programu nuklearnego.

Teheran zaprzecza, że jego rakiety budowane sš, by przenosić ładunki nuklearne i opisuje swój program balistyczny jako pokojowy. Eksperci wskazujš jednak, że może być on przykrywkš do rozwoju militarnych technologii.

Scott Kripowicz z Departamentu Obrony USA ocenia, iż "wyrzutnia rakiety Simurgh może być skonfigurowana do wystrzeliwania międzykontynentalnych pocisków".

Jak wskazuje agencja AP, Iran często informuje o swoich technologicznych osišgnięciach, które sš trudne do zweryfikowania. W ostatnich latach przeprowadził kilka testów rakiet krótkiego i dalekiego zasięgu rodzimej produkcji. W 2013 roku Irańczycy podali, że wysłali w kosmos małpę, której udało się bezpiecznie wrócić na ziemię. Ogłosili, że kolejnym etapem będzie wysłanie człowieka. Program ten jednak został zarzucony.

18 czerwca, w ramach odwetu za zamachy Państwa Islamskiego (IS) w Teheranie, Iran przeprowadził atak rakietowy na pozycje dżihadystów w Syrii. Szeœć pocisków dotarło do celu położonego ok. 700 od miejsca wystrzelenia, co - w opinii ekspertów - stanowiło demonstracje siły Teheranu. W zwišzku z międzynarodowymi sankcjami irańska armia ma ograniczone możliwoœci rozwoju wojskowych sił konwencjonalnych; strategiczny element polityki wojskowej Teheranu stanowiš pociski balistyczne irańskiej produkcji.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL