Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Daesh stracił przywódcę w Afganistanie

123RF
Przywódca Daesh w Afganistanie Abu Sajed został zabity we wtorkowym ataku sił amerykańskich na kwaterę dżihadystów w prowincji Kunar - poinformowała rzeczniczka Pentagonu Dana White.

W oœwiadczeniu Departamentu Obrony napisano również, że w operacji na północnym wschodzie Afganistanu zginęli "inni członkowie IS". Podkreœlono, że atak "zasadniczo zakłóci plany terrorystycznej grupy do zwiększania swoich wpływów w Afganistanie".

"Liderzy IS wybrali Abu Sajeda na przywódcę swojej grupy po tym jak afgańskie i amerykańskie siły zabiły poprzednich liderów IS: Hafiza Sajeda Khana w lipcu 2016 oraz Abdula Hasiba w kwietniu 2017 roku" - dodano w komunikacie.

Pod koniec czerwca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zadeklarował, że państwa Sojuszu zamierzajš zwiększyć swe siły zbrojne w Afganistanie. Według Ÿródeł dyplomatycznych, w roku 2018 konieczne jest wysłanie do Afganistanu 2,5-3 tys. dodatkowych żołnierzy, by NATO mogło wywišzać się ze swojej misji w tym kraju. USA chcš wysłać do Afganistanu 3-5 tys. dodatkowych żołnierzy, a pozostali sojusznicy w sumie ok. 1,2 tys.

Miejscowi bojownicy Daesh, występujšcy niekiedy pod nazwš Państwa Islamskiego Chorasan (od nazwy historycznej krainy obejmujšcej m.in. obszary w Afganistanie) działajš od 2015 roku i prowadzš wojnę zarówno z talibami, jak i z oddziałami armii afgańskiej oraz siłami USA, zachowujšc znacznš niezależnoœć operacyjnš.

Afgańskie i amerykańskie oddziały rozpoczęły w marcu ofensywę wymierzonš w Daesh. Dowódca wojsk USA w Afganistanie generał John Nicholson zobowišzał się do wyeliminowania tej grupy w Afganistanie do końca 2017 roku.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL