Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Premier Iraku: Wygraliśmy bitwę o Mosul

AFP
Premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił zwycięstwo nad siłami Daesh w Mosulu na północy kraju i wyzwolenie tego miasta, z którego dżihadyœci utworzyli swš stolicę w Iraku, i gdzie proklamowany został samozwańczy kalifat.

"Naczelny dowódca sił zbrojnych (premier) Hajder al-Abadi przybył do wyzwolonego miasta Mosul i pogratulował wielkiego zwycięstwa bohaterskim walczšcym i irackiemu narodowi" - głosi komunikat wydany przez kancelarię premiera.

Walki o Mosul, które położyły kres trzyletniemu panowaniu dżihadystów w mieœcie, trwały osiem miesięcy i znacznš częœć zabudowy zamieniły w ruiny. Tysišce mieszkańców zginęły, a blisko milion musiało uciekać z miasta. ONZ szacuje koszt odbudowy podstawowej infrastruktury na ponad miliard dolarów.

Reuters pisze, że na wšskich uliczkach Starego Miasta, gdzie dżihadyœci bronili się do końca, leżš zwłoki bojowników. Tak jak zapowiadali, "walczyli aż do œmierci", ale nie wszyscy - rzecznik sił irackich przekazał w niedzielę, że 30 z nich zabito, kiedy próbowali wpław uciekać przez przepływajšcš przez Mosul rzekę Tygrys.

Irackie wojsko nie ujawnia strat po swojej stronie, ale Reuters podaje, że w szeregach elitarnych sił antyterrorystycznych zginęło 40 proc. żołnierzy.

Ofensywa przeciwko siłom IS obwarowanym w Mosulu, podjęta przez rzšdowe i ochotnicze siły irackie oraz zaprawione w walkach z dżihadem oddziały kurdyjskich peszmergów wspierane przez USA, rozpoczęła się w paŸdzierniku ub. roku, po przeszło dwóch latach walk o wyzwolenie spod władzy Państwa Islamskiego rozległych terytoriów Iraku, zajętych latem 2014 roku.

Dżihadyœci wcišż nie dajš w Iraku za wygranš. W miarę jak tracili teren w Mosulu, dokonywali i dokonujš niespodziewanych ataków w innych regionach Iraku. Wcišż kontrolujš wiejskie i pustynne tereny na zachód i południe od Mosulu oraz terytoria we wschodniej i œrodkowej Syrii, gdzie ich samozwańcza stolica, Ar-Rakka, jest oblegana przez siły wspierane przez międzynarodowš koalicję pod wodzš USA.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL