Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

Korea Północna: Test rakiet to "akt samoobrony"

AFP
W Genewie reprezentujšcy Koreę Północnš dyplomata skomentował kolejne testy rakietowe jego kraju. Pjongjang nie odwoła swoich prób, dopóki Stany Zjednoczone nie przerwš swojej wrogiej polityki.

Władze północnokoreańskie kontynuujš program jšdrowy i próby rakietowe mimo zakazujšcych tego rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadajš też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), która byłaby zdolna dosięgnšć terytorium USA. 

Pocisk balistyczny, jaki Korea Płn. wystrzeliła w niedzielę rano czasu lokalnego, pokonał ok. 800 km, po czym wpadł do Morza Japońskiego; według Ÿródeł amerykańskich nie był to pocisk międzykontynentalny.

Zdaniem władz w Pjongjangu ostatnia próba rakietowa była "zgodnym z prawem aktem samoobrony". Na konferencji ONZ w Genewie północnokoreański dyplomata powiedział, że jego kraj będzie rozwijał potencjał obronny do czasu zaprzestania "szantażu i groŸby" ze strony Stanów Zjednoczonych.

Południowokoreański minister obrony Han Min Ku powiedział dziœ, że program rakietowy Korei Północnej rozwija się szybciej, niż zakładano. 

"Uważa się, że chodzi tu o pocisk balistyczny œredniego zasięgu (IRBM) ulepszony w porównaniu z pociskami typu Musudan (o planowanym zasięgu 3-4 tys. km), które zawodziły" - powiedział Han deputowanym w Seulu.

W jego ocenie najnowszš, przeprowadzonš w niedzielę próbę rakietowš reżimu północnokoreańskiego należy uznać za sukces, jeœli celem Pjongjangu sš prace nad międzykontynentalnym pociskiem balistycznym.

ródło: Polskie Radio/rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL