Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Konflikty zbrojne

ONZ: Walki o Stare Miasto w Mosulu pocišgnš za sobš ogromnš falę uchodźców

AFP
ONZ poinformowała, że ponad 200 tys. osób może uciec z Mosulu, gdy irackie siły rzšdowe rozpocznš odbijanie Starego Miasta, które wcišż znajduje się w rękach bojowników tzw. Daesh.

Armia rzšdowa, wspierana przez międzynarodowš koalicję pod wodzš USA, od paŸdziernika walczy o odbicie drugiego co do wielkoœci miasta Iraku.

Kilka miesięcy temu islamiœci zostali zepchnięci na teren mosulskiego Starego Miasta, gdzie mieszka 300-500 tys. osób. Bojownicy zajmujš obecnie teren o powierzchni zaledwie 12 km kwadratowych.

Od paŸdziernika z Mosulu uciekło prawie 700 tys. osób. ONZ ostrzega, że walki o odbicie Starówki mogš spowodować ucieczkę kolejnych 200 tysięcy. Lise Grande, koordynatorka pomocy humanitarnej ONZ w Iraku, jest zaniepokojona skalš zjawiska. - Liczba uciekajšcych osób jest teraz tak ogromna, że coraz trudniej zapewnić im pomoc i ochronę, której potrzebujš - powiedziała.

Organizacja Human Rights Watch poinformowała w czwartek, że armia iracka i inne lokalne siły bezpieczeństwa zmusiły ponad 300 rodzin, które opuœciły miasto, do powrotu do dzielnic Mosulu wcišż znajdujšcych się w strefie zagrożenia atakiem ze strony IS.

- Te rodziny nie powinny być siłš zmuszane do powrotu na niebezpieczne tereny, na których brakuje pitnej wody, jedzenia, energii elektrycznej lub placówek opieki zdrowotnej - powiedziała Lama Fakih, przedstawicielka HRW na Bliskim Wschodzie

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL